(ВИДЕО) ЖИВОТОТ ОДИ ПОНАТАМУ – Среде пандемија на КОРОНАВИРУС Дубаи ја претстави најголемата фонтана на светот

Водената атракција се простира на површина од 1.400 квадратни метри, ја следат 3.000 лед сијалички, а нејзините 7.500 млазници можат да исфрлаат вода до височина од 105 метри.
Дубаи ја претстави најголемата фонтана на светот и се впиша во Гинисовата книга на рекорди.
Се работи за фонтаната на палмите, која се наоѓа на вештачкиот остров Палм Џумеира, кој е во форма на палма.
Водената атракција се простира на површина од 1.400 квадратни метри, ја следат 3.000 лед сијалички, а нејзините 7.500 млазници можат да исфрлаат вода до височина од 105 метри.
Оваа фонтана го презеде приматот од Дубаи фонтаната, со години беше најголема во светот.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Меркел подготвила нови, строги, мерки: Ќе ја „уништи“ корона до Божик

Поттикнати од желбата на канцеларката за „заеднички пристап“ во борбата против пандемијата на коронавирусот, премиерите …