(ВИДЕО) КЛУЧНИ СЕ ДВА ФАКТОРИ: Во колкава опасност сте ако седите наспроти лице заразено со ковид?

Најновите истражувања на научниците покажаа дека вирусот корона може да остане во воздухот до неколку часа и дека може да се појави кај луѓето иако се оддалечени повеќе од два метра.
Истражувачите од Универзитетот Коби и гигантката Рикет во Јапонија направија симулација, како се шири коронавирусот, со помош на суперкомпјутерот Фугаку, како распоредот за седење за истата маса може многу да влијае на „ширењето“ на инфекцијата.
Симулацијата ја покажува емисијата и протокот на аеросолот кога четири лица седат на маса и зборуваат без заштитни маски а претпоставува дека местото каде што некој седи во голема мера влијае на ширењето на коронавирусот. Кога заразено лице разговара со луѓе отспротива без маска, лицето што седи директно соочено со заразеното лице вдишува четири пати повеќе аеросоли од оној што е дијагонално.
Лице што седи покрај заразен субјект има најголем ризик да се зарази. Кога лице со вирус корона се свртува да разговара со лицето до него, тој вдишува пет пати повеќе аеросоли од оној директно преку патот, пренесува „Форбс“.

Истражувањето, исто така, имплицира дека ризикот од инфекција е значително намален кога луѓето кои седат на иста маса носат маски за време на разговор, или ги враќаат кога ќе завршат со јадењето.
„Кога луѓето кои имаат кашлица КОВИД-19, киваат, пеат, зборуваат или дишат, тие создаваат респираторни капки. Тие можат да бидат големи и мали, а оние со помал волумен можат да формираат честички кога ќе се исушат многу брзо“, се наведува во објаснувањето на Центарот за контрола и превенција на болести.
Друга важна точка откриена од јапонското истражување е дека влажноста може многу да влијае на ширењето на вирусот преку аеросолите. Истражувачите дошле до заклучок дека помалку капки се „исфрлаат“ кога влажноста е поголема, што сугерира дека употребата на уреди за зголемување на влажноста може да ги ограничи инфекциите доколку не е можно да се проветри просторијата со отворање на прозорецот.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Брачен пар од Србија починал од корона: Одбиле да одат во болница а синот на докторите им рекол дека ќе ги излекува со печено прасе!

Синот донел постар пар, татко му и мајка му, на преглед во клиниката за „Ковид“ …