Hygiene. Cleaning Hands. Washing hands.

ЗДРАВЈЕ – МИЈТЕ ГИ РАЦЕТЕ! КОРОНАВИРУСОТ НА КОЖАТА ЖИВЕЕ ПОЛНИ 9. ЧАСОВИ, ДУРИ ПЕТ ПАТИ ПОДОЛГО ОД ГРИПОТ:Но и двата вируси можат да бидат убиени за само 15. секунди!

Студијата ги поддржува и поттикнува препораките на Светската здравствена организација (СЗО) за редовно и темелно миење на рацете за да се ограничи преносот на вирусот.
Коронавирусот е активен на човечка кожа девет часа, пет пати подолг од вирусот на грип, открија јапонски научници, а нивното откритие повторно укажува на потребата од често миење на рацете за да што е можно поефикасно се бориме против пандемијата ковид-19 .
За споредба, патогенот што предизвикува грип, на кожата преживува околу 1,8 часа, според студијата објавена во октомври во списанието Клинички инфективни болести.
„Деветчасовното преживување на САРС-КоВа-2 на човечка кожа, вирус на вирусот што предизвикува ковид-19, може да го зголеми ризикот од негово пренесување преку контакт во споредба со ИАВ, вирусот на грип А, со што се забрзува ширењето на пандемијата“, предупредуваат јапонските научници. .


Во нивната студија, тие тестирале примероци на кожа земени за време на постапката за обдукција приближно еден ден по смртта на пациентот. И’ коронавирусот и вирусот на грип се деактивираат во рок од 15 секунди со примена на етанол што се наоѓа во средства за дезинфекција на рацете.
„Подолгото преживување на САРС-КоВа-2 на кожата го зголемува ризикот од пренесување контакт, но редовната хигиена на рацете може да го намали тој ризик“, се вели во студијата. Студијата ги поддржува и поттикнува препораките на Светската здравствена организација (СЗО) за редовно и темелно миење на рацете за да се ограничи преносот на вирусот. Според АФП, од избувнувањето на пандемијата во Кина на крајот од минатата година до денес, во светот се регистрирани најмалку 1.118.396 смртни случаи како резултат на ковид-19 и скоро 40,3 милиони случаи на инфекција.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

МНР ги објави препораките за влез во Грција до 24 мај – Какви се’ документи ќе ви бидат потребни!

МНР информира дека Владата на Хеленската Република, донесе нова заедничка министерска одлука со која од …