7. волшебни реченици за намалување на СТРЕСОТ: Повторувајте ги секој ден!

Многу непознати работи, дилеми и предрасуди се вртат околу зборот „мантра“. Дали навистина постојат зборови што магично ќе нè ослободат од стресот?
Секако, ќе ги изберете вашите волшебни зборови за намалување на стресот, а тоа може да биде вежба за медитација, како и цитат или повторување на зборовите на омилената песна.
Колку може да биде трогателна нивната едноставност, покажува и овој краток список на омилени кратки реченици кои можат да помогнат во ослободување од стресот.


– И ова ќе помине.
– Вдиши. Издиши. Продолжи понатаму.
– Животот е процес.
– Најдоброто допрва треба да дојде.
– Не плачи за тоа што е готово. Насмевни се затоа што се случило.
– Ќе го прифатам она што не можам да го променам.
– Јас избирам да бидам среќна.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(ВИДЕО+ФОТО) Фатална глумица поради која двајца глумци ги оставиле своите жени

Скандалите поврзани со фаталната британска актерка Лили Џејмс штотуку почнуваат. Се чини дека Доминик Вест …