(ВИДЕО) ТОП 12. љубовни филмови кои настанале според вистинска приказна

Режисерите и сценаристите за филмовите што ги прават бараат инспирација насекаде околу нив, а понекогаш таа се заснова на вистински приказни. Ова е нашата листа на најдобрите 12. љубовни филмови базирани на вистински приказни.

„Кралот и јас“
Филмот „Кралот и јас“ се базира на мемоарите на учителката и патничка Ана Леоувенс, која повеќе од пет години предавала англиски јазик и култура на 39. жени и 82. деца на кралот Монгут во 1860. година. Ана во филмот ја игра Џоди Фостер и е претставена како мудра жена која се држи до својата позиција.

„Мојата Африка“
Филмот „Моја Африка“ се базира на автобиографијата на данската писателка Карен Бликсен, која се вљубила во ловецот и патникот Денис откако се преселила во Африка заради работа. И покрај големите разлики во нивните интереси, Карен и Денис започнуваат страсна романса. Ова достигнување, во кое глумат Мерил Стрип и Роберт Ретфорд, освои 7. Оскари.

„Теорија на сè“
„Теоријата на сè“ ја следи животната драма на научникот Стивен Хокинг, кој се вљубува во студентката по патологија Џејн Вајлд. Сепак, неговата болест напредува, и тој ја губи контролата над своето тело, но со помош на сопругата, тој продолжува со истражувањето. Актерот Еди Редмејн доби Оскар за неверојатната улога што ја играше во овој филм.

„Невидлива жена“
Филмот „Невидлива жена“ зборува за љубовта на Чарлс Дикенс и една млада девојка Елен Тернан. Двајцата се запознале во 1857. година кога тој имал 45., а таа 18. Оваа возбудлива романса траела 13 години, сè до смртта на славниот писател.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(ВИДЕО+ФОТО) Фатална глумица поради која двајца глумци ги оставиле своите жени

Скандалите поврзани со фаталната британска актерка Лили Џејмс штотуку почнуваат. Се чини дека Доминик Вест …