(ФОТО) РЕВОЛУЦИОНЕРНО ОТКРИТИЕ: Сателитски снимки откриле дека пустините во Африка се исполнети со милијарди дрвја

НОВА револуционерна студија на сателитски снимки со висока резолуција со помош на специјален алгоритам откри дека, спротивно на популарното верување, има најмалку 1,8 милијарди дрвја во пустините Сахел и Сахара.
Тим од 24 научници од Европа, САД и Африка откриле дека таканаречената под-влажна зона е изненадувачки исполнета со флора.
„Бевме многу изненадени што има толку многу дрвја што растат во пустината Сахара“, рекол главниот автор Мартин Брант, доцент по географија на Универзитетот во Копенхаген.


„Секако дека има огромни области без дрвја, но сепак има области со голема густина на дрвја, па дури и помеѓу песочните дини, некои дрвја растат тука и таму“, рекол тој.
Благодарение на моќен алгоритам и со 11.000 сателитски снимки со висока резолуција, дрвјата се избројани.
Многу деталниот, индивидуалното броење на дрвја на Брант открил густина од 13,4 по хектар.


Студијата исклучила дрвја или грмушки со мали крошни, сметајќи ги само оние со просечна големина на крошна од 12. квадратни метри.
Експертите кои го разгледаа истражувањето рекоа дека наскоро ќе биде можно да се мапираат локацијата и големината на секое дрво низ целиот свет.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(ВИДЕО+ФОТО) Фатална глумица поради која двајца глумци ги оставиле своите жени

Скандалите поврзани со фаталната британска актерка Лили Џејмс штотуку почнуваат. Се чини дека Доминик Вест …