(ФОТО) КЛИМАТСКИ ПРОМЕНИ: Среде Индискиот океан „никнал“ нов остров

Островот Хулхумале е одговор на локалното население на климатските промени. Додека зголемувањето на нивото на морето продолжува да се заканува на група острови во Индискиот Океан, нивното решение е едноставно – да се изгради остров отпорен на иднината.
Новиот вештачки остров е направен од милиони кубни метри песок од морското дно
Ниту една друга земја не се соочува со таква еколошка закана како Малдивите.
Нивните луксузни летувалишта на плажите можеби се светски познати, но зголемувањето на нивото на океаните само го загрозува нивното постоење.
Повеќе од 80 .проценти од расфрланите острови – од 1.200 што ги сочинуваат Малдиви – имаат надморска височина помала од еден метар.
Затоа, Малдивите се решени да возвратат за да преживеат – создавање град на 21 век, наречен „Град на надежта“, на новиот вештачки остров наречен Хулхумале.

Шест работи што исчезнуваат поради климатските промени
Мелиорација


Хулхумале треба да го ослободи пренатрупаниот капитал на Малдиви
Користејќи милиони кубни метри песок испумпани од дното на морето, мелиорацијата помогна да се подигне новиот остров на повеќе од два метри надморска височина.
Фазата број еден започна во 1997. година. До крајот на 2019. година, повеќе од 50.000 луѓе веќе живееја на Хулхумале.
Но, амбициите за новиот остров се многу поголеми од тоа.
На крајот, тој е дизајниран да прими повеќе од 240.000 луѓе во беспрекорно дизајниран начин на живот до средината на 2020-ттите.

Замислено со „климатски промени во умот“


Во текот на 2009 година, тогашниот претседател Мохамед Нашид одржа седница на подводната влада за да привлече внимание на опасноста што ги чека Малдиви поради покачувањето на нивото на морето
„Хулхумале е дизајниран врз основа на внимателно разгледување на климатските промени во нејзината архитектура и заедниците“, објаснува Арин Ахмед, директор за развој на деловна активност во Housing Development Corporation (HDC), кој ја надгледува изградбата на „Градот на надежта“.
„Зградите се ориентирани во правец север-југ со цел да се намали греењето и да се подобри топлинската атмосфера.

„Улиците се дизајнирани да ги оптимизираат налетите на ветрот, намалувајќи ја зависноста од климатизацијата. И училиштата, џамиите и парковите се оддалечени 100-200 метри пеш од станбените области, намалувајќи ја употребата на автомобили“.
Малдивите опфаќаат 1.192 корални острови, од кои повеќето се на само половина метар или метар надморска височина
Електрични автобуси и велосипедски патеки се исто така дел од новиот градски пејзаж.
Планерите на Хулхумале исто така сакаат да извлечат третина од својата енергија од сончевата енергија и да ја користат дождовната вода за снабдување со вода.

Земјиште во замена за корални гребени?


                                                      Мелиорацијата може да ги уништи коралните гребени
Но, дали чинот на изградба на вештачки остров е нешто штетно за околината – особено на место кое е познато по своите корални гребени и беспрекорни плажи со бел песок?
„Работата за мелиорација е особено проблематична“, рече д-р Холи Ист од Одделот за географија и науки за животната средина на Универзитетот во Нортумбрија, експерт за острови од корален гребен со искуство во спроведување на бројни истражувања на Малдивите.
“Не само што може да ги уништи коралните гребени, туку исто така создава бесконечни вители на талог кои патуваат на други корални платформи. Талогот ги покрива коралите и ја блокира сончевата светлина, влијаејќи на нивната способност да се хранат, растат и се размножуваат”.

Катастрофа во Австралија – Големиот корален гребен изгуби половина од својот корал

Голема амбиција

                       Ерозијата на крајбрежјето и честите природни катастрофи се исто така закани за Малдивите 
Но, со зголемената популација, мелиорацијата стана едноставен факт на животот на Малдивите.
Една олеснителна околност може да биде дека, според извештајот на Светска банка за 2020. година, „поширокиот машки регион, особено во Хулхумале, нема значајни природни живеалишта – и коралните гребени во голема мера веќе се срушени“.
И додека Хулхумале е првенствено дизајниран да го подобри животот на Малдивите, тој исто така го отвора патот за изградба на острови кои можат да станат нови надежи за човештвото во ерата на климатските промени.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(ВИДЕО+ФОТО) Фатална глумица поради која двајца глумци ги оставиле своите жени

Скандалите поврзани со фаталната британска актерка Лили Џејмс штотуку почнуваат. Се чини дека Доминик Вест …