ПРАЗНИК НА ФУДБАЛОТ – Викенд на градски дербија – спектакл за фудбалските сладокусци

Дуелите на ривалите од ист град честопати се неспоредливо пожестоки и полути од дербито во лигата
Пред нас е спектакуларен фудбалски викенд што ќе одбележи неколку градски дербија.
Дуелите на ривалите од ист град честопати се неспоредливо пожестоки и полути од дербито во лигата, но има и такви кои не се толку огнени, но секако се интересни.

Дерби од Мерсисајд
„Мерсисајд Дерби“, дуелот помеѓу Евертон и Ливерпул, можеби не е најжесток и најголем, но дефинитивно е еден од најинтересните во Европа. Неколку локални ривали се на само неколку стотици метри и малку навивачи се во такви добри односи како на Евертон и Ливерпул.
Ќе има стандардни провокации, ќе паднат некои грди зборови, но речиси нема да има големи немири на дербито во Мерсисајд. Ривалите од Ливерпул се повеќе познати по заедничките активности и поддршката едни кон други.
Евертон денес во 13.30 часот ќе биде домаќин на Ливерпул на „Гудисон парк“.

Олд филм дерби
За разлика од дербито на Ливерпул, славното дерби на „Олд фирм“ помеѓу Селтик и Ренџерс е вистинска војна и надвор од теренот.
Никаде во светот нема таква врска како помеѓу ривалите од Глазгов. Навивачите на овие клубови се судираат на сите полиња и се драстично поделени. Всушност, нема ништо што ги поврзува, освен тоа што нивните клубови доаѓаат од ист град.
Конфликтите меѓу ренџерите и навивачките групи на Селтик се поврзани со религијата (протестанти и католици), политиката (лојалисти и сепаратисти), етничката припадност (Шкоти и Ирска) и класната припадност (средна класа и работничка класа).
Глазговското дерби започнува истовремено со дуелот во Ливерпул.

Дерби на Ла Мадонина
Вечерва во 18 часот, стадионот „Giузепе Меаца“ ќе биде сцена на дуелот наречен „Дерби дела Мадонина“. Миланското дерби беше именувано по Ла Мадона. Над Милано, деловниот и административниот центар на Ломбардија познат по својата индустрија, мода и висока култура, скоро 250 години стои симболот на градот и неговата заштитничка Ла Мадона.
Бронзената статуа на Богородица беше поставена на врвот на култната катедрала Дуомо во 1774 година и практично во исто време стана симбол на градот. Дека Милан и Интер имаат над сто години е добро познато на секој подобар познавач на фудбалот. Сепак, многу од нив не знаат дека двата милански гиганти потекнуваат од ресторани. Милан е создаден со договор меѓу Англичаните и Италијанците во ресторан во хотел, а слична гостилница била и мајката на Интер, кој е основана со одвојување од заедничкиот клуб Милан.
Најпознатата слика за дербито во Милано од четвртфиналниот дуел од Лигата на шампионите во 2005 година го обиколи светот.

Навивачите на Интер, лути на одлуката на судијата да го поништи голот на Естебан Камбијас, го преплавија теренот со шишиња и факели, од кои едниот го погоди и голманот на Милан, Дидо. Средбата беше прекината, а хаосот и анархијата беа овековечени во една фотографија од надреална убавица: Марко Матераци, потпрен на рамото на неговиот ривал Руи Коста, мирно гледа куп пиротехника што гори пред нив.
Таа фотографија всушност ја доловува целата историја на едно од најпознатите светски фудбалски дербија. Историјата на нивната врска е засенчена од патолошката желба да се одделат едни од други на сите нивоа: идеолошка, класна или резултатска. Оваа потреба честопати беше презентирана преку хаос и анархија, исто како и таа вечер кога Маркус Мерк ја прекина играта на крајот од најпрестижното европско натпреварување поради инциденти на навивачи. Но, клубовите всушност беа сè поблиску и поблиску, како соседите чии бои на знамето на балконот само навидум ги расипуваат, но се принудени да најдат заеднички интерес за град што брзо се менува.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(ФОТО) Усеин Болт станал татко на близнаци – ги открил нивните имиња

Легендарниот спринтер и олимписки победник Усеин Болт и неговата партнерка Каси Бенет во неделата објавија …