Пилотска диета: На поени губите пет килограми за седум дена

Пилотската диета наводно била развиена во Русија за воени пилоти и циркулира низ целиот свет од 1967. година, а е актуелна и денес. Потребна е „воена дисциплина“ и малку талент за математика, но нема „забранета“ храна и може да изгуби до пет килограми за една недела.
Пилот диетата ги вклучува сите видови на храна, но секоја носи одреден број поени. Можете да ги организирате како што сакате, сепак, за да изгубите тежина, треба да го ограничите бројот на внесени поени на дневна основа.
За здрава диета за слабеење, доволно е да вклучите храна чиј вкупен резултат е помеѓу 40. и 60.; помеѓу 60. и 100. поени е доволно за да се одржи истата телесна тежина; над 100. поени е сигуренен пат до дебелината, а под 40 поени е многу опасен затоа што има повреда на функциите на организмот.
Слатките се целосно исклучени, внесувањето на леб и тесто се намалува, се пие многу течности (вода и благи чаеви), а се препорачува физичка активност најмалку три пати неделно – на пример, можете да „изгорите“ три бода со 45. минути тенис или 300. м пливање Исто така, има храна што носи 0 поени, можете да ги консумирате колку што сакате, а подолу можете да ја видите листата со поени за храна и пијалоци што најчесто ги избираме.

Список за намирници за диета на поени:
пршута 100 гр – 1
посен колбас, 100 гр – 0
салама, 100 гр – 1
пилешка супа – 1
чорба со месо – 2
супа од зеленчук – 0
телешка супа – 1
рижото, 100 гр – 12


шпагети, чинија – 12
њоки – 17
руска салата, 100 гр – 24
омлет од 2 јајца – 3
тврдо варено јајце – 1
бифтек на скара, 100 гр – 0
посно месо на скара – 0
пилешко на скара, 100 гр – 0
риба на скара, 100 гр – 0
виенска шницла, 100 гр – 7
котлети, 100 гр – 7


свинско месо, 100 гр – 9
црн дроб, 100 g – 4
пилешки црн дроб, 100 гр – 3
пармезан, 100 гр – 2
младо крајо сирење 100 гр – 3
кашкавал, 100 гр – 4
мрсно сирење, 100 гр – 6
јогурт, чаша – 1
путер, 100 гр – 12
кајсии, 100 гр – 5
цреши, 100 гр – 6
сливи, 100 гр – 6
суви сливи, 100 гр – 5
смокви, 100 гр – 7

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Ослободете се од проблемите со кожата со сода бикарбона – Доаѓа времето на комарците, а…

Сода бикарбоната има навистина чудесно дејство Иако сме навикнати да ја користиме во исхраната, таа …