Печурките се супер храна а ова се шест причини зошто треба да ги јадете

Покрај тоа што нудат разновидност на чинија, печурките се храна богата со хранливи состојки, која ќе ве држи сити долго време, ќе го зајакнува здравјето на цревата и ќе ве снабдува со витамин Д
Диететичарката Џема О’Хенлон смета дека печурките треба да се нарекуваат суперхрана бидејќи тие нудат неколку хранливи состојки, го задоволуваат гладот, го елиминираат лошиот здив и го зголемуваат нивото на витамин Д, пишува DailyMail.
– Печурките се одличен начин да додадете вкус на оброците, а сега знаеме дека потрошувачката на печурки е поврзана со низа здравствени придобивки – рекла таа.
Таа вели дека вашето тело ќе ви биде благодарно ако редовно консумирате шампињони, буковки, кафеави печурки или лисичарки.
„Додадете ги на кое било јадење и тие ќе му дадат одличен вкус – од рижото, супи, чорби до болонезе, па дури и пица“, рекла таа.
Nutrition Research Australia спровело студија во која научниците откриле дека печурките што ги јадеме најчесто содржат голем број биоактивни состојки кои не се наоѓаат само во зеленчукот, туку и во месото, житарките и јаткастите плодови.

Витамин Д.
– Печурките кои се изложени на сончева светлина се извор на витамин Д и можат да дејствуваат како ефикасен додаток во исхраната во овој поглед – се наведува во студијата.
– За да го искористите витаминот Д од печурките, оставете ги на сонце 15 минути со капчиња свртени наопаку. Тоа е едноставен трик што ја зголемува содржината на витамин Д во печурките за дури 10 пати. Дополнително, користете ги сите делови од печурката во вашите оброци, вклучително и капачето и стеблото. Многумина не сфаќаат дека дршката е вистинско богатство на хранливи материи, затоа не ги фрлајте – вели О’Хенлон.

Чувство на ситост
Јадењето печурки го продолжува чувството на ситост, го намалува гладот ​​и ќе консумирате помали количини храна во остатокот од денот. Затоа печурките се идеална компонента на здравите диети и оние што ја следат линијата.

Здравје на дебелото црево
Ако сакате да имате здрави црева, печурките дефинитивно треба да бидат на вашето мени. Тие содржат специјални пробиотици кои хранат здрави бактерии во цревата и ја намалуваат појавата на лош здив.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(ВИДЕО+ФОТО) Фатална глумица поради која двајца глумци ги оставиле своите жени

Скандалите поврзани со фаталната британска актерка Лили Џејмс штотуку почнуваат. Се чини дека Доминик Вест …