ДОБРО Е ДА СЕ ЗНАЕ – Еве како да спречите грип или вирус да ви се „рашири по телото“: За 12. часа ќе бидете како нови!

Со почетокот на студеното време, сите се плашат од настинки и вируси. За да спречиме да добиеме грип оваа сезона, треба да видиме што ја предизвикува болеста
Ако ви недостасува витамин Д, спиете малку, слабо и лошо се храните, подложни сте на грип.
Настинката е водечка причина за посети на лекари и боледувања. Кога пациентот чувствува студ, треска, кашлица, течење на носот, слабост и други симптоми слични на грип, дијагнозата на „грип“ ќе се постави само во 3-17% од случаите. Другите болести се предизвикани од други вируси/бактерии. Не е се грип!
Вирусите се неколку пати помали од бактериите, имаат поинаква структура, а антибиотиците се бескорисни во тие случаи.
Вирусот може да биде симптом на настинка или грип, но тој не е причина за болеста. Вистинската причина за грипот е имунолошко нарушување, како и недостаток на витамин Д.


Начин на живот
Ако често имате настинка, време е да го исфрлите шеќерот од вашата исхрана. Шеќерот е исклучително штетен за имунолошкиот систем.
Добрата исхрана и добар сон, вежбање и канализирање на стресот се клучни за имунитетот. Корисно е да се јаде месо и јајца, свеж зеленчук и овошје, зачински билки и да се пие свежа вода.
Вежбањето исто така го зајакнува имунитетниот систем. Ако не сте љубител на трчање, вежбање – само пешачете.


Суплементи против патогени:
Витамин Ц,
масло од оригано,
прополис,
екстракт од лист од маслинка.
Водород пероксидот добро делува против инфекции на горниот респираторен тракт. За да излечите настинка или грип за 12. до 14. часа, треба да внесете само 3. до 5. капки 3% водород во двете уши.
Сите овие методи ќе ви помогнат да го запрете развојот на вирусот во многу рана фаза на болеста.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(ФОТО) Родила тројки а после 10. дена ПОЧИНАЛА: Сопругот останал сам со пет деца а потоа ја дознал БОЛНАТА вистина!

Само 10. дена по раѓањето на чудесните тројки, нивниот живот се променил во момент Кога …