Дела од Крстевски во Болоња и Германија

На меѓународната изложба на современ цртеж во Болоња, Италија на тема „My Covid in Comics. A Social Tale of Global Pandemic“, селектираните уметници, меѓу кои и делото на македонскиот уметник Златко Крстевски, ќе бидат публикувани во истоимената антологија на современ стрип. Кустос е Јакопо Гранчи, потпомогнат од Ја Баста и ЦЕФА од Болоња, Италија.

Паралелно изложува оригинална слика на Меѓународниот салон во Кунчаус-Стове Германија, организирана од МерКултур.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Концерт по повод Националниот ден на Република Чешка – со македонски уметници

Мирослав Томан, амбасадорот на Чешка во нашата земја, не поканува заедно да го прославиме 28 …