(ВИДЕО+ФОТО) Опасни туристички атракции: 5. опасни но воедно и примамливи места во Европа!

Постојат некои дестинации кои нудат многу повеќе од само запознавање, а во исто време тие можат да бидат и опасни. Повторно, тие се примамливи за туристите.
Ние често сакаме да истражуваме места кои не се лесно достапни или се инхерентно опасни. Многу туристи можат да влезат во непријатни ситуации поради невнимание или желба за скриени места.
Порталот Pun kufer ги вклучи овие пет во петте најопасни туристички атракции.

Cliffs of Moher во Ирска


Сместено е во округот Клер. Оние плашливи и претпазливи посетители можеби се прашуваат каде се заштитните огради. Приближете се до работ колку што се осмелувате (но сепак не премногу близу – имајте на ум дека луѓето паѓале) и ќе бидете наградени со спектакуларен поглед и студен атлантски ветер на образите. Комбинацијата од силни ветрови и дожд или вода што се издига до височини од океанот може да бидат смртоносни, затоа бидете внимателни ако сте таму.

El Caminito Del Rey во Шпанија


El Caminito Del Rey, што во превод значи „Кралски пат“, го привлече вниманието на милиони луѓе кои гледале авантуристи на Интернет кои одат пеш по овој пат.
Сепак, откако оваа патека однесе човечки животи во 1999. и 2000. година, двата влеза беа затворени, но и покрај забраната, пешаците продолжија да одат по оваа тесна патека. По континуирана работа на безбедноста, властите сепак одлучија да ја отворат атракцијата во 2015. година и ако се најдете таму, бидете внимателни.

Мон Блан во Франција


Иако сите го знаеме како еден од највисоките европски врвови, Мон Блан е навистина опасен бидејќи таму годишно умираат повеќе од 100. луѓе. Го сакаат љубителите на екстремните спортови затоа што искачувањето таму е предизвикувачко, но често се случуваат несреќи.
Ова е предизвикано од чести промени во временските услови, ненадејни лавини и бури, како и кршење карпи.

Трка со бикови во Шпанија 


Шпанија е позната по друга туристичка атракција, што предизвикува многу полемики во јавноста. Иако традицијата датира од 14. век, денес се’ повеќе луѓе протестираат против тој настан поради големиот број повреди на луѓе и животни.


Трката со бикови (во Памплона) обично трае нешто помалку од четири минути и секоја година меѓу 200. и 300. учесници на трката се повредени при пад, иако некои се изгазени или прободени од рогови на бикови, и покрај зголемените безбедносни мерки. Во вечерните часови, биковите се убиваат, а нивното месо се служи во локалните ресторани.

Добро познатиот Чернобил


Трагедијата во Чернобил е една од најголемите нуклеарни катастрофи во историјата на човештвото. Експлозијата во четвртата енергетска единица на нуклеарната централа доведе до страшни последици. Зрачењето ја загади Украина, како и соседните Белорусија и јужна Русија, а честичките стигнаа и до Европа. До одредена мера, скоро целата Северна хемисфера ги почувствува последиците.


Неколку туристички агенции од Киев им нудат посети на Чернобил на љубопитните. Оние што не се плашат можат да одат и да го видат саркофагот, „градот-дух“ на Припјат, каде некогаш живееле енергетските работници и нивните семејства, како и „жолтата шума“, односно борови и ели чие зрачење ја сменило бојата. Цената на таквата еднодневна екскурзија од Киев чини 50. долари по лице, а за странците чини скоро 150. долари.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Ослободете се од проблемите со кожата со сода бикарбона – Доаѓа времето на комарците, а…

Сода бикарбоната има навистина чудесно дејство Иако сме навикнати да ја користиме во исхраната, таа …