МУ РЕКЛЕ ДЕКА Е ПРЕМНОГУ МЛАД – Осветата се сервира ладна: Банката не сакала да му даде кредит – 18. години подоцна ја купил!

39-годишниот Адам Деринг немал пари кога отишол во банка во Урмстон, во округот на Велики Манчестер, во 2002. година да се обиде да добие заем и да започне бизнис.
Сепак, управителот на банката бил многу скептичен и одби да му исплати 10.000 фунти под изговор дека Деринг е многу млад.
Во тоа време, тој не можел ни да замисли колкава голема улога одиграл во животот на Деринг.
Британецот не можеше да си дозволи ниту маса ниту столче, работеше на подот на мала канцеларија, а во 2014 година ја продал својата компанија за пет милиони фунти.
„Кога имав 21. година, ја напуштив работата како продавач затоа што знаев дека можам да започнам успешен бизнис, но немав пари, па ми требаше заем. Им го презентирав целиот деловен план и побарав 10.000, но менаџерот воопшто не ме сфати сериозно, иако во тој план ги ставив срцето и душата. Кога ми рече дека сум млад и неискусен и затоа не сакаше да ризикува, бев скршен. Бидејќи немав пари, ги повикував луѓето од подот четири месеци, бидејќи немав ниту стол, ниту маса. Имаше многу моменти кога мислев дека на сè е крај, но одбив да се предадам“, се сеќава тој.
Напорот се исплатил затоа што во следните години, неговиот бизнис, кој се занимаваше со управување со долгови и заштеди, сепак започнал.


Патем, тој беше проблематичен тинејџер, па на 14-годишна возраст бил избркан од училиште затоа што извршил вандализирање на еден автомобил. Потоа се приклучил на Кралското воено воздухопловство, но наскоро се откажал бидејќи многу пиел и така се вратил во Урмстон каде постојано менуваше работни места и бил отпуштан.
Потоа му помогнал неговиот сосед Крис, кој го мотивирал да најде добра работа и наскоро работел во компанија што се занимавала со финансиски менаџмент, сè додека не решил самиот да започне да го прави тоа.
Денес, тој им помага на многу компании како да ги организираат своите финансии, и благодарение на неговиот успех, тој е и мотивациски говорник.
А што е со зградата на банката што ја купи? Ќе биде комплетно реновирана и ќе добие нова намена, на тоа место ќе бидат изградени осум стана и една продажна единица.
„Купувањето на оваа банка беше начин за да ја завршам оваа приказна и тоа покажува дека бев во право кога верував во себе“, заклучил Диринг, пренесува Daily Mail.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

ТАЖНО И БОЛНО – Во Македонија денеска се регистрирани 1288 нови случаи на Ковид 19: Починаа 39. лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 3349 тестирања, а регистрирани …