(ФОТО) УЦЕНЕТА – Британскиот двор не избирал средства против неа: Принцезата потклекнала пред уцената на која не би се согласила ниту една мајка!

Познато е дека односот помеѓу Бакингемската палата и Лејди Ди беше полна со расправии и нетолеранција, но Дворот отишол чекор подалеку …
Кралското семејство и односите на нејзините членови отсекогаш биле теми што ја интригираат јавноста, а еден од поминаа цели 23 години. Иако многу обожаватели на „принцезата на народот“, како што ја нарекуваа Дијана, веруваат дека ги знаат сите детали од нејзиниот живот, одвреме-навреме во јавноста се појавува нова книга за животот на Дијана во која авторот презентира претходно непознати детали. Книгата „Дајана: Нејзината вистинска приказна“, чиј автор е Ендру Мортон, не е исклучок, бидејќи се наведува дека на принцезата се заканувале дека ќе и ги одземат нејзините синови, принцот Вилијам и принцот Хари.


Имено, како што опишал британскиот автор, среде скандалот со измамата на принцот Чарлс, Дајана се соочи со едно од најлошите закани за секој родител – одземање на децата. Принцот Филип, свекорот на Дијана, тогаш наводно дошол до информација дека таа дала согласност да биде објавена книга во која се потврдува аферата на Чарлс со денешната сопруга Камила.


Оваа информација толку го налутила војводата од Единбург, што тој реши по секоја цена да го спречи дворот и ќе и ги одземе синовите.


Иако писмото со кое се заканувал дека ќе ги земе нејзините деца ја разгневил, Дијана решила да се откаже од сè и да го напушти дворот, зачувувајќи го достоинството на круната, како што од неа побарал сопругот на кралицата Елизабета Втора, и со тоа да го задржа старателството над Вилијам и Хари. Според авторот на споменатата книга, откако Дајана дала до знаење дека нема да остане во брак со Чарлс и дека не ја интересираат скандали во семејството, принцот Филип се смирил и конечно имашл многу повеќе разбирање за сè што поминала починатата принцеза тогаш.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(ВИДЕО) 5. ГОДИНИ БИЛА КАЛУЃЕРКА, А ПОТОА ДОНЕЛА ЖИВОТНА ОДЛУКА: Денес е мажена жена и мајка на шест деца!

Поранешна калуѓерка раскажала дека била калуѓерка во манастир пет години и одлучила да го промени …