(Рецепт) Само ренот може да излекува упорна и сува кашлица, но и воспаление на белите дробови: Народен лек кој морате да го запишете!

Обрнете внимание на овој исклучително здрав народен лек од рен
Поради своите антибиотски својства, ренот се користи во традиционалната медицина многу години за лекување на бронхитис, синузитис, кашлица и настинка.


Рен и мед
Измешајте 1 лажица рендан рен со 3. лажици мед. Се зема 1. лажичка 5. пати на ден. Ефектот на таквата мешавина ќе се зголеми ако во таа смеса додадеме мала лажичка сецкан лук.
Чај од рен за настинка или грип
1 голема лажица рен (грубо рендан) полијте со чаша вода што врие, покријте го и оставете да стои 5. минути. Дневно се пијат 3-4 чаши чај.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

ТАЖНО И БОЛНО – Во Македонија денеска се регистрирани 1288 нови случаи на Ковид 19: Починаа 39. лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 3349 тестирања, а регистрирани …