5. причини зошто фетата е најздраво сирење

3. Фета сирењето има висока содржина на протеини
Секоја клетка во нашето тело содржи протеини. Тие се неопходни за регенерација на клетките, формирање на нови клетки и правилно функционирање на нашиот имунолошки систем. Добрата вест е дека една порција 28. г фета содржи дури 4. г протеини.

4. Фета сирењето е добро за здравјето на коските
Бидејќи содржи калциум, фета сирењето е добро за здравјето на нашите коски. Калциумот исто така игра улога во згрутчувањето на крвта, грчевите во мускулите, производството на хормони и активирањето на ензимите.

5. Фета сирењето е одличен извор на витамин А.
Витаминот А е клучен за изгледот и функционирањето на репродуктивниот и имунолошкиот систем. Растворлив е во масти, кои секако ги има во сирењето фета.

Извор: The Hearty Soul

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(ВИДЕО) Чудесен ПАШКАНАТ: Се користи во народната медицина уште од античко време, а неговата арома го подобрува секое јадење!

Билката пашканат е исклучително здрав бел корен. Тој е многу ароматичен, па затоа е ценет …