5. причини зошто фетата е најздраво сирење

Ако уживате во грчка, медитеранска и средноисточна храна и тоакако знаете колку фета сирењето може просечен оброк да направи врвен. Она што можеби не сте го знаеле е дека фета сирењето не само што е многу вкусно, туку е и многу здрава храна. Некои би се осмелиле да кажат дека тоа е најздравото сирење што можете да го купите.
Ако ве интересира што ја прави фета толку добра за човечкото тело, продолжете да читате…

1. Фета сирењето може да го јадат луѓе кои не се во можност да ги варат кравјите млечни производи
Без разлика дали знаат или не, повеќето луѓе имаат повеќе или помалку проблеми со варењето на млечните производи од кравјо потекло. Сирењето фета, пак, се прави од овчо, а понекогаш и козјо млеко, кое нашето тело многу полесно го вари.


2. Фета сирењето содржи хистидин и витамин Б6
Хистидинот е есенцијална аминокиселина, што значи дека нашето тело не го произведува, но мора да го внесуваме заедно со храната. Витаминот Б6 е клучен за претворање на храната во енергија. Тоа е хранлива состојка одговорна за здравјето на очите, косата, кожата и црниот дроб. Хистидин и витамин Б6 заедно учествуваат во создавањето на хистамин, органски азотни соединенија кои учествуваат во создавањето на имунолошкиот одговор на нашето тело на повреди и болести.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Путерот е неверојатен ХИДРАНТ за кожата на лицето! За секое нанесување, кожата ќе ви каже БЛАГОДАРАМ!

Доколку сè уште немате „путер за тело“ во вашето шкафче за креми, сега е вистинско …