(Рецепт) Најјак и традиционален чистач на вашите артерии: Спречете инфаркт и шлог на потполно природен начин!

Телото старее, а со него и крвните садови, но природата се погрижи штопофолго да ја зачува нивната еластичност и отпорност.
Секој сака да биде млад и здрав долго време, но телото на крајот старее. Крвните садови исто така стареат, ја губат еластичноста и на нивните sидови се појавуваат наслаги. Потоа се појавуваат здравствени проблеми – чести главоболки, висок крвен притисок, атеросклероза и артритис, проширени вени и наслаги на холестерол, што доведува до срцев удар.
Прочистувањето на телото со народни лекови е познато уште од античко време. Традиционалните лекари собирале рецепти, кои внимателно се чуваат и се пренесуваа од генерација на генерација.
Традиционалната медицина долго време користеше лековити билки за чистење на крвните садови. Тие се користат за правење корисни чаеви и лековити препарати. Овие вклучуваат детелина, жолт кантарион, нане, глуварче и други.


Плодови на брусницата, калинка, аронија исто така имаат корисен ефект врз вашите крвни садови и за целото тело.
Билни тинктури, кои лесно се прават дома, но пред да започнете да ги користите, консултирајте се со вашиот лекар, со цел да избегнете дополнителни компликации.
– Лисјата и корените од глуварче успешно се користат при атеросклероза, го зајакнуваат организмот, ги чистат црниот дроб и бубрезите. Лисјата и корените на 4-5 глуварчиња се ставаат во темен сад и се поливаат со 500 мл ракија. Треба да стојат 2 недели, а потоа да се прецеди. Земајте 25 капки 2 пати на ден пред јадење. Времетраењето на третманот зависи од состојбата на крвните садови – од 2-4 месеци.


– Измешајте 100 гр различни растенија: камилица,ајдучка трева, лисја од јагода, пупки од бреза. Истурете 2 лажици во термос и истурете 500 мл врела вода и треба да стои 12 часа. Се зема со 1 лажичка мед со 100 мл – 2 пати на ден. Третманот трае се додека не ја искористите мешавината од билки.
Кога имате здравствени проблеми, самата природа ги нуди своите дарови, и ние само треба правилно да ги користиме. Така, народните лекови ќе станат наши сојузници во борбата за здравје, младост и убавина на телото.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

КОЛКУ ОРЕВИ, А КОЛКУ ДРУГИ ЈАТКИ ТРЕБА ДА ЈАДЕМЕ ДНЕВНО: За максимална корист!

Јатките се важен дел од здравата исхрана, заедно со свеж зеленчук и овошје. Ниту една …