(ФОТО) ЖИВО ГРАТЧЕ ВО СРЦЕТО НА АПУЛИЈА – Влезете во Чистернино, рустикален град со чадори од тантела

Дали сте чуле за градот Чистернино?
Ние веруваме дека не сте, затоа што тој е една од добро скриените тајни на Апулија, пишува Travel Magazine. Белузливиот град Чистернино се наоѓа на брановидните рамнини на Апулија, најјужниот и најисточниот регион на Апенините. За многумина тоа е едно од најубавите помали градови на Бела Италија.
Основан е од грчки доселеници и станал римски град Стурниум пред Ханибал да го уништи за време на неговите експедиции во Апулија.


Повторно е воспоставен во 800-тите години по налог на базилиските монаси кои тука изградиле грчки православен манастир. Се развивал за време на средниот век, кога историскиот центар забележал „спонтана архитектура“. Имено, тогаш новите области биле додадени постепено колку што било потребно за да му служат на градот, наместо да се градат според единствен граѓански план.
Резултатот е интересен средновековен центар полн со фасцинантни улици со заоблени премини кои навиваат низ тесни варосани улици пред скалите, со балкони преполни со цвеќиња и карактеристични мали дворови. Омилен детал? Рачно изработена чипка што виси над вас во форма на тркалезни чаршафи додека шетате по сокаците

Градот има многу жива ноќна атмосфера кога пасажите се преполни со луѓе кои се среќаваат на разговор или аперитив. Постојат многу кафулиња и ресторани, вклучително и локален специјалитет – мацелерија, пазари со месо каде што одбирате што сакате за вечера, и тие ви го прават на скара додека чекате. Оваа рустикална опција за вечера надвор е забавна и економична.
Црквата Сан Никола (Свети Никола) од 13. век е посветена на заштитникот на градот и се наоѓа во основата на поранешниот грчки православен манастир.Плоштадот Торе Цивика е влез во историскиот центар, додека прекрасниот, затворен главен плоштад, Пјаца Виторио Емануеле, е срцето на градот.


Овој историски ренесансен град се наоѓа во централна Италија и е рај за љубителите на архитектурата.
Околу селото има неколку прекрасни палати, особено Palazzo Vescovile, изградени во 1560. година во доцноренесансен стил и Palazzo Amato, полуксузна вила со цилиндрична кула и аркаден балкон.


Чистернино е во срцето на регионот Трули во Апулија, фасцинантна област за истражување на необични архитектонски структури кои се карактеризираат со кровови во облик на конуси и варовнички фасади. Интересни градови во областа се Локоротондо, Мартина Франка, Остуни и Алберобело. Пристанишниот град Бари е исто така лесно достапен, а најблискиот аеродром е Чистернино.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(ФОТО) НАСЛОВНА СТРАНИЦА КОЈА КРЕНА ПРАШИНА: Синди Крафорд (55) позирала за Вог – без облека!

Насловната страница на списанието „Вог“ е украсена со нејзин портрет со нагласена фризура, но една …