ДЕНЕС ЌЕ ГО ДОЗНАЕМЕ ДОБИТНИКОТ ЗА НОБЕЛОВА НАГРАДА ЗА МИР: СЗО и Трамп се фаворити за Нобел

КОЈ од 318 кандидати ќе ја добие Нобеловата награда за мир ќе биде објавено денес во Стокхолм.
Нобеловиот комитет списокот на кандидати за една од шесте награди утврдени од Алфред Нобел во 1895 година го чува во строга тајност, изборот честопати е изненадување, но ниту една година, дури ни оваа, не помина без да ги „наддаде“ можните добитници.


Претседателот на САД, Доналд Трамп, кој во моментов се бори против вирусот корона како и да освои уште еден мандат во Белата куќа, тврди дека ја заслужува Нобеловата награда за мир. Во јануари, тој на митинг во Охајо рече дека наместо минатогодишниот победник, етиопскиот претседател Аби Ахмади, тој требаше да добие признание за мир, а пред тоа го заслужи „Нобелот“ и за неговите напори да го убеди лидерот на Пјонгјанг, Ким Јонг Ун да се одрече од нуклеарно оружје. Оваа година Белата куќа објави дека Трамп е номиниран за Нобелова награда за мир за договорот со кој ОАЕ и Бахреин ги нормализираа односите со Израел.


Во годината обележана со коронарна планарна пандемија, Светската здравствена организација (СЗО) ги предводеше напорите како одговор на ковид 19. Иако СЗО се соочи со критики за задоцнетата препорака за заштитни маски, како и обвинувањата на Трамп дека се потпира на Кина, која тој смета дека е најодговорна за ширењето на „ковид 19“, поради што го прекина финансирањето на оваа организација, СЗО е кандидат.
Тука е и храбрата премиерка на Нов Зеланд, Јасинда Ардерн за една од најдобрите реакции во светот на пандемијата на „Ковид 19. Шведската тинејџерка Грета Тунберг претходно беше номинирана за Нобелова награда “за активизам за климатски промени“, но не ја доби наградата, па нејзините следбеници повторно ја кандидираа.

Контроверзни
Рускиот опозициски лидер Алексеј Навални, кој се опоравува во Берлин од последиците од труењето и саудискиот активист Лухаин ал-Хатлул (29), кој беше затворен поради инсистирање на правата на жените во конзервативното кралство, се меѓу „контроверзните“ кандидати за наградата.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(ВИДЕО+ФОТО) На концертот на Адел во Лас Вегас ќе можат да дојдат само луѓе кои се вакцинирани и имаат негативен тест

Обожавателите кои сакаат да присуствуваат на концертот на пејачката Адел во Лас Вегас мора да …