(ВИДЕО) Проблем со вратот, маки со Каренјо, Ѓоковиќ во полуфиналето на Ролан Гарос!

Новак Ѓоковиќ го победи Пабло Каренјо Буста со 4:6, 6:2, 6:3, 6:4 за три часа и десет минути игра и се пласираше во полуфиналето на Ролан Гарос, неговото десетто.
Натпреварот беше многу, многу потежок отколку што покажува конечниот резултат. Ѓоковиќ излезе на теренот со кинези лента околу вратот и се жалеше на болка се’ до раната фаза на вториот сет. Беа прикажани и снимки на кои Милјан Амановиќ, неговиот физиотерапевт, извршил третман на вратот пред натпреварот, а според однесувањето и играта, особено според сервисот, беше јасно дека Новак не бил на 100% во тој момент.

Покрај тоа, Карењо Буста одигра одлично и, иако Новак го врати брејкот во првиот сет, Шпанецот исто така возврати и поведе. Една од многуте пресвртни точки на дуелот беше вториот сет, особено третиот гем во кој Карењо Буста имаше 15-40. Добриот сервис и драјв волеј ја спасија првата брејк топка, а на втората Новак добро нападна и за среќа не беше казнет за неубедлив смеч на крајот.
Се чинеше дека тоа го разбуди Ѓоковиќ, тој се уште се мачеше, но сепак видливо се движеше подобро и по брилијантен пасинг и форхенд под остар агол, поведе со 3:1, но до крајот на сетот немаше проблеми. Тогаш проработе и првиот сервис и покрај тоа што ја спаси брејк топката на 3:1, но до крајот на сетот немаше проблеми.Третиот сет беше ролеркостер, Новак спаси две брејк топки на стартот и квалитетот на тенисот очигледно се подобри бидејќи и двајцата играа длабоко и со цел, иако сега Ѓоковиќ беше тој што напаѓаше порано на размените.
Карењо Буста возвраќа, од 3:0 до 3:3 и нова брејк топка, на која греши со форхенд. Тоа му дава крила на Новак, тој ја пушти раката на бекхендната паралела, одигра скоро совршен удар за брејк и потоа сервираше без да загуби поен за 2-1 во сетови.

Во четвртиот сет, Новак пропушти пет брејк топки во два гема – трипати Карењо брилијантно сервираше, двапати Ѓоковиќ погреши, но тоа не го вознемири и конечно направи брејк за 4:3, со нестварен ритерн и дроп шот на дроп шот на противникот.
Следниот гем беше неизвесен, траеше девет минути, а Новак спаси три брејк топки со многу храбра игра и стигна до 5:3. Беше 15-30 во гемот во која Ѓоковиќ сервираше за мечот, но Новак не се предаде – добар сервис и волеј на волеј, потоа ја принуди грешката на Каренјо и на крајот феноменален поен на Ѓоковиќ, длабоки топки, потоа скратена форхенд дијагонала за крај и пласман во 38 Грен слем полуфинале во кариерата.

Во полуфиналето Ѓоковиќ ќе игра со Стефанос Циципас кој беше подобар од Рубљев.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(ВИДЕО+ФОТО) ДЕНЕС Е НЕГОВИОТ ПОСЛЕДЕН НАТПРЕВАР- Серхио Рамос си заминува од Пари Сен Жермен, се прости со емотивна порака

Шпанскиотфудбалер Серхио Рамос ќе го напушти Пари Сен Жермен и нема да потпише нов договор, …