Понекогаш не го добиваме она што го сакаме затоа што заслужуваме повеќе: Оваа приказна тоа и го докажува!

Ако не можете да направите ништо во животот, внимателно прочитајте го овој текст
Понекогаш животот затвора некои врати на кои тропаме и понекогаш работите не одат според нашите планови. Ако ви се случило да имате препреки на патот по кој тргнавте и не можевте да ги надминете, дали сметавте дека сето тоа е дело на Бога и дека ќе ве однесе на некој пат затоа што има многу подобар план за вас?


Не? Па, размислете за тоа. Дајте си време. Понекогаш Бог ги „одобрува“ нашите желби и ни ги дава работите што ги бараме. Но, понекогаш, тој одбива да ни помогне. Не предизвикува да најдеме поинаква патека и да одиме сами. Тоа ни дава можност да паднеме, да направиме грешки, а потоа да научиме нешто од тоа. Ни дава можност да станеме посилни, помудри, похрабри.
Признавам, во тој момент, кога не ми се случуваа толку добри работи, не верував дека Бог има план за мене, само мислев дека ми се случуваат лоши работи затоа што не заслужувам ништо подобро. Сега знам дека Тој ме доведе во вистинската насока и дека морав да минувам низ тешки ситуации за да бидам таму каде што сум денес, а денес сум среќна, задоволна и исполнета жена и велам: „Фала му на Бога што ми затвори неколку врати”.
Ви благодарам што ми дозволивте да најдам подобра патека и што не ми дозволивте да одам на места што не беа наменети за мене. Ви благодариме што извадивте некои луѓе од мојот живот. Иако тогаш имав болка, сега знам дека тие не беа мои искрени пријатели и дека не ми посакуваат добро.

loading...


Сите отфрлања во животот ме научија на трпеливост и ме научија да ценам многу повеќе сè што имам во животот. Денес сум благодарна затоа што сето ова ми даде сила и храброст да раскинам со сè што не беше наменето за мене и да избегам од сè што можеше да ме уништи.
Сите тешкотии ми покажаа дека има повеќе интересни алтернативи во светот и дека животното патување не е ограничено на само една дестинација.
Кога ќе се најдете во тешка ситуација, застанете и добро размислете, можеби тоа е само искушение пред да следи големо подобрување. Денес, сигурна сум дека судбината има добар план за секој од нас, и останува на нас да ги препознаеме сите знаци што ни ги дава.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(ВИДЕО+ФОТО) ПОТРЕСНО! ЈА ВРЗАЛА КОСАТА И ОТИШЛА ДА СЕ БОРИ А ПОТОА Е УБИЕНА: Имала само 20. години и штотуку станала новиот симбол на револуцијата!

Сите се прашуваат која е девојката која беше убиена во Иран на протести, која преку …