(ФОТО) АПЕЛ ОД ЕДНА МАЈКА: „Внимавајте со што си игра вашето дете во кадатаза да не поминете како ние!“

Малиот Бејлор во кадата си играл со играчки и, иако неговата мајка, писател и новинар, редовно ги чистела тие играчки, тој добил сериозна инфекција на очите и за малку ќе ослепел.
Еден Стронг, мајка на три деца, неодамна објаснила како и’ претходно била свесна колку лесно се собира мувла во играчките за капење и секогаш ќе ја исцедела водата по секое капење. Еден во својот пост на Фејсбук напишала:


**WARNING**So I learned a thing. And I’ve sat on it for a couple months because the pictures are so gross that I…

Gepostet von Eden Strong – No Shame am Montag, 21. September 2020


„Видов како некои мајки ги сечат играчките и во нив откриваат голема количина мувла. Затоа ги стискав по секое капење, ги чистев на секои неколку недели со раствор за белење, ги чував на светло и редовно барав мувла“, пишува британски Сан.
Но, и покрај тоа што ги третирала со белило, Еден не знаела дека бактериите сè уште можат да се размножуваат внатре во играчките, бидејќи тие ретко се целосно суви. На почетокот на оваа година, дадилката и рекла на Еден дека нејзиниот син Бејлор испрскал вода во окото од една од играчките за капење. Отпрвин, мајката не паничела затоа што неговото око било само малку црвено и не можело да ја види мувлата во играчките.
„Мислев дека тоа е само иритирано од вода или можеби од притисок од вода, па затоа не размислував многу за тоа“, продолжила таа.
До таа вечер, окото на Бејлор станало значително поцрвено, па сопругот на Еден го однел во болница затоа што се плашеле дека имал конјунктивитис.
„Лекарот се согласи и ми олесна бидејќи бев многу внимателна. Тој ја доби првата доза на капки за очи, и бидејќи веќе бев горда на моето внимание, решив да му дадам дополнителна доза среде ноќ само за да се осигурам дека ќе се чувствува подобро до утрото“, напишала Еден.
Но, во текот на ноќта, окото на Бејлор било многу полошо.
„Не очекував да го пронајдам во креветче со око двојно поголемо отколку што беше пред да легне, а црвенилото се прошири преку образот. Веднаш се прашував дали може да има целулитис, па наскоро отидовме во болницата заитни случаи. Таму, лекарот уште еднаш се согласи со мојата дијагноза и му напиша рецепт за орални антибиотици, што му го дадовме во 02:30 часот“, додава Еден.
Меѓутоа, во шест часот наутро, окото на Бејлор било толку отечено што не можел ни да го затвори, а неговите преплашени родители го вратиле назад во болницата. Од страв дека нејзиниот син ќе го загуби окото, Еден напишала:
„Окото му беше толку отечено што рожницата изби меѓу очните капаци и му беше блокирана зеницата. Тој беше жежок на допир, а проверката на температурата покажа дека има висока температура “, опишала Еден.
Кога се вратиле во службата за итни случаи, на Бејлор веднаш му биле дадени антибиотици, а лекарите морале да направат КТ скен за да проверат да не му е оштетена рожницата.
„Следната недела била прилично застрашувачка. Имал тежок целулитис кој на крајот се проширил преку неговото лице и на обете очи. Тие ме предупредија дека може да го изгуби видот во окото кое беше посериозно погодено, но на крајот, фала му на Бога, се опорави“, вели благодарно Еден.
Целулитисот обично е предизвикан од бактериска инфекција и е болна состојба која главно ги погодува рацете, нозете и стапалата. Апелирајќи на другите родители да не ја прават истата грешка, Еден додала:
„Играчки за бања? Исфрлете ги! Не можете да ги исчистите, едноставно не можете. Не можете да ги видите бактериите и јас го знаев тоа уште од шесто одделение, но мислев дека сум подобра од валканите играчки во кадата. Не бев во право“.
Десетици илјади пријатели на Еден на Фејсбук биле благодарни за нејзиното предупредување.
Една мајка рече на сето ова:
‘Страшно е! Мислам дека немам играчки за бања и дека моите деца не играат во када веќе некое време, но ќе проверам и ќе одат во ѓубрето“.
Друг додаде:
‘Сирото мало дете! Јас сум толку среќен кога слушнав дека неговите очи се целосно залечени! Благодарам што сподели! Сигурен сум дека има родители кои не го знаеа ова!“
Во меѓувреме, другите родители препорачале да се покрие дупката на играчките за бања со топол лепак, така што водата воопшто да не влегува во нив.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Како брзо да се исушат алиштата во зима? Овие генијални трикови заштедуваат време!

Доколку немате тераса или соба во вашиот стан каде што можете да ги исушите алиштата, …