Што се случува во вашето тело кога ќе изедете тестенина?

Јадењата со тестенини се омилен избор кај многумина, особено за оние на кои секогаш им недостасува време да подготват посложени оброци. Но, дали некогаш сте се запрашале што се случува со вашето тело кога јадете тестенини?
Според истражувањето на „Оксфам“ од 2011. година, тестенините се најпопуларното јадење во светот (пред месото, оризот и пицата). Друга студија од 2013. година откри дека неверојатни 59% од возрасните во САД јадат тестенини барем еднаш неделно, и не е изненадување кога знаеме дека е ефтина, заситна и сестрана.
„Кога се консумира во контекст на добро балансирана, висококвалитетна исхрана, можете да вметнете тестенини во вашиот живот без никаква грижа на совест без да го нарушите вашето здравје“, вели Линдзи Кејн, нутриционист и извршен директор на „Сан баскет“.

1. Ќе добиете солидна доза на енергија
Сложените јаглехидрати се примарен извор на гориво.
Еве како функционира: кога вашето тело вари јаглехидрати, тие се распаѓаат во гликоза. Кога глукозата влегува во крвотокот, таа се внесува во клетките на вашето тело и се користи за производство на специфична молекула на гориво (позната како АТП), која клетките може да ја користат за да решат широк спектар на задачи. Дури и ако вашето тело веќе има доволно гликоза за да ги задоволи своите потреби, може да го зачува целиот вишок како гликоген (обично во вашите мускули или црн дроб) за подоцнежна употреба.

2. Може да бидете подобро расположени
Говорејќи за сложени јаглехидрати, Кејн вели дека тие всушност можат да помогнат во стимулирање на производството на серотонин во вашиот мозок, познат како добар хормон на расположение.
Серотонинот не е само природен стабилизатор на расположението. Исто така, игра улога во поддршка на здравјето на коските, како и помагање на телото да ги зацели раните.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.


Видете следно

(ФОТО) 7. неверојатни жени постари од 50. години кои ќе ве инспирираат да работите на себе

Одржување на добра физичка форма е исклучително тешко, особено по одредена возраст. Но, за некои …