СЕ’ ОД ПОЧЕТОК – Ако сте во депресија прочитајте го ова: 6. чекори да се вратите на старо!

Депресијата е сериозна болест дури и за луѓето со железна волја. Дури и основните активности како што се чистење на куќата, туширање или станување од кревет може да станат неверојатно тешки
1. Не биди премногу строги кон себе. Ќе биде потребно време за да започнете да ги правите работите онака како некогаш и да се чувствувате како порано. Промената нема да се случи преку ноќ, затоа не бидете премногу критични кон себе ако направите грешка или не ги добиете очекуваните резултати.
2. Бидете реални. Составувањето долга листа на обврски е сигурен начин да се поставите себеси за неуспех. Започнете со мали позитивни промени и започнете од таму. Ако не сте реални, едноставно ќе завршите разочарани и ќе станете уште попотиштени.
3. Опкружете се со луѓе. Се разбира, можете да се склупчите и да бидете сами со себе, но ова не е најдобра опција ако сте депресивни. Да се ​​има други луѓе околу вас, подготвени да ви подадат рака за помош, да разговараат со вас, да ве инспирираат, е многу важно за да се чувствувате подобро и да се вратите на вашиот вообичаен начин на живот, дури и ако се чувствувате како да сакате само да ги замолчите сите околу вас.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.


Видете следно

Нова жртва на корона: Почина актерот Љупчо Тодоровски – Упа

Со непребол колегите се простуваат од својот колега Љупчо Тодоровски – Упа кој на 65. …