УЕФА дозволила враќање на навивачите на стадионите

УЕФА дозволила враќање на навивачите на стадионите во сите свои натпреварувања, почнувајќи од Лигата на нации, која се игра од 10. до 14. октомври.
Највисоката европска фудбалска организација дозволи враќање на навивачите до максимум 30. проценти од капацитетот на даден стадион. Меѓутоа, ако одредена земја не дозволи навивачи на стадионите, оваа мерка ќе се почитува и во европските натпреварувања.
Важно е да се внесе повеќе надеж и страст во животот на љубителите на фудбалот
Покрај тоа, ако во една од европските земји се постави ограничување на бројот на навивачи на стадионите на помалку од 30. проценти, тоа ќе се почитува во натпреварувањата на УЕФА.

„27 земји веќе дозволува навивачите до одредена бројка. Оваа одлука ќе овозможи значаен пристап од земја до земја, наместо од натпреварување до натпреварување, што беше тешко за навивачите да го разберат. Во овие тешки времиња, важно е да внесете повеќе надеж и страст во животот на љубителите на фудбалот и ги повикуваме да се однесуваат одговорно, да ги почитуваат хигиенските мерки што постојат за да се заштити нивното здравје и здравјето на другите навивачи на тој клуб или репрезентација“, рекол денеска претседателот на Уефа, Александар Чеферин.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Важно известување за 17тиот Виз Ер Скопски Маратон 2021 – Сите трки на Виз Ер Скопски Маратон ќе се одржат во недела

Заради подобра организација на целиот настан организаторите на Виз Ер Скопски Маратон направија промени во …