Постојат 5. видови парови, од кои само три се среќни: На кој вид вие му припаѓате!

Секоја врска е специфична за себе и вклучува различна рамнотежа помеѓу среќата и незадоволството. Сепак, постојат некои знаци кои во секоја од нив откриваат дека нешто не функционира.
Експертите од институтот „Готман“, институција која проучува љубовни врски веќе 40. години, открија дека постојат пет типа парови:
– оние со партнери кои избегнуваат конфликти
– тие се партнери кои се поддржуваат едни со други
– оние со партнери кои си дозволуваат промени во расположението
– оние со партнери кои се непријателски расположени
– оние со партнери кои се непријателски расположени, но и отуѓени еден од друг


Партнерите кои припаѓаат на првата група прифаќаат дека има разлики меѓу луѓето и не се обидуваат да се менуваат еден со друг по секоја цена, туку секогаш се обидуваат да најдат заеднички јазик и да постигнат компромис.
Партнерите кои припаѓаат на втората група им даваат приоритет на давањето поддршка, изразувањето љубезни зборови и давањето комплименти еден на друг. Тие мислат дека тоа е сигурен рецепт за хармонична врска.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

МНР ги објави препораките за влез во Грција до 24 мај – Какви се’ документи ќе ви бидат потребни!

МНР информира дека Владата на Хеленската Република, донесе нова заедничка министерска одлука со која од …