МОЌЕН ПРИРОДЕН ЛЕК – Стар 2.000 години и преполн со витамин Ц, ги штити коските, го јакне срцето, го чува мозокот: Оваа намирница е златен рудник на вашето здравје!

2. Го подобрува имунитетот
Како што споменавме, оваа супер храна е богата со пробиотици и тие ја подобруваат рамнотежата на бактериите во желудникот, што го прави вашиот wѕид на желудникот здрав, и не пушта несакани материи во остатокот од телото, заштитувајќи го вашиот имунолошки систем. Покрај тоа, редовното внесување на храна полна со пробиотици како што е киселата зелка може да го намали ризикот од развој на инфекции како што се настинки или инфекции на уринарниот тракт. Ако се разболите, земањето пробиотици може да ви помогне да се опоравите дури три пати побрзо без употреба на антибиотици. Кисела зелка е богата со витамин Ц и железо, што дополнително го зајакнува имунитетот, а познато е дека зголемениот внес на витамин Ц за време на настинка може значително да го забрза заздравувањето.

3. Го намалува стресот и го одржува здравјето на мозокот
Додека вашето расположение може да диктира што ќе јадете и обратното е можно. Она што го јадете може да влијае на вашето расположение и функцијата на мозокот. Се’ поголем број на студии покажуваат дека она што го јадеме влијае на тоа дали ќе бидеме среќни или мрачни. Создавањето здрава цревна флора го намалува стресот и го одржува мозокот здрав. Покрај тоа, пробиотиците од кисела зелка ја подобруваат меморијата, ги намалуваат симптомите на анксиозност, депресија, аутизам и опсесивно-компулсивно нарушување.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(ФОТО) Мрачна тајна на Хали Бери: Својот изглед го должи на болеста!

Од доцните осумдесетти години на минатиот век глумицата се бори со свирепа болест…   View …