ПОВЕЌЕ ОД ОСУМ ИЛЈАДИ ЗАРАЗЕНИ ВО ЕДЕН ДЕН: Во Франција се’ повеќе заболени на респиратори

ПРОЦЕНКАТА на заразените во однос на тестирањата, во Франција, продолжил да расте. Сега ги има 7,6 проценти од нив. Во вторникот имало нешто повеќе од 8.000 позитивни за еден ден.
Во болниците, за 24. часа од ковид 19 починале 59. лица, а на тоа треба да се додадат 26. смртни случаи, според неделниот извештај од домови за стари лица, така што вкупниот број на смртни случаи од вирусот корона во оваа земја сега е 31.893.
Бројот на пациенти во болниците се зголемил на 6.500, додека други 40 лица се приклучени на респиратори, така што во моментов има нешто повеќе од 1.200 на вештачка вентилација.
Епидемиолозите најавуваат дека Париз наскоро ќе биде во зона на ризик, како и Марсеј.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

ПРОДОЛЖУВА ЦРНИОТ ТРЕНД – Во Македонија денеска се регистрирани 1100 нови случаи на Ковид 19: Починати се 30 лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2824 тестирања, а регистрирани …