ЗДРАВИ ЖИВОТНИ НАВИКИ – Ладните месеци задолжително донесуваат и „ПОЈАКА ХРАНА“!? Не наседнувајте на теориите – Еве кои ВИТАМИНИ морате да ги внесувате!

Изобилство на храна полна со витамини може да се најде на пазарите и за време на есенските и зимските денови.
Храната што најчесто се конзумира во постудени денови, од есен до пролет, е значително потешка и нездрава отколку во потоплите делови од годината, пред се затоа што не обрнуваме внимание на разновидноста на храната.
Дури и по изобилството на витамини и свежа храна во текот на летните денови, мора да обрнеме посебно внимание да продолжиме со внесувањето витамини и минерали преку свежа храна во остатокот од годината.
Ние ви донесуваме список на намирници богатаи со витамини.

Цитруси


Портокалите, грејпфрутот и лимонот се богати со витамин Ц, корисни за кожата и метаболизмот и помагаат во борбата против вирусите. Влакната што ги содржат помагаат во контролата на холестеролот.

Лук


Покрај подобрувањето на вкусот на храната и одржувањето на телесната топлина, лукот првенствено има антибактериско и антивирусно дејство, кое помага во борбата против разни зимски болести.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Путерот е неверојатен ХИДРАНТ за кожата на лицето! За секое нанесување, кожата ќе ви каже БЛАГОДАРАМ!

Доколку сè уште немате „путер за тело“ во вашето шкафче за креми, сега е вистинско …