ДИЕТА – Научниците утврдиле 10. причини зошто некои луѓе ТЕШКО СЛАБЕАТ, а ОСМАТА е ПРЕСУДНА!

Запишувајте сè што јадете во текот на денот – тоа е првото правило.
Научниците од Харвард спроведоа студија врз основа на која идентификуваа 10. клучни навики кои успешно доведуваат до слабеење.
Инаку, за да започнат да се менуваат навиките во исхраната, научниците тврдат дека се потребни најмалку три месеци, при тоа 80 проценти од времето да се води сметка за храната што се јаде, а само 20. проценти да се јаде по желба.


10-те клучни навики се:
– запишувајќи сè што ќе јадете во текот на денот
– поставување на цел
– идентификување пречки
– идентификување на лоши навики


– контрола на големината на порциите
– тестирање на сигнал за глад и ситост
– фокусирање на позитивни промени
– живот според правила
– размислување за здравјето
– да јаде полека и да размислува за секој залак

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

НЕВЕРОЈАТНО дејство на јодот: Го засилува ефектот од вакцината и го јакне имунитетот

Јодот е практично незаменлив како антибактериско и антивирусно средство Заштитата што вакцината ќе ја обезбеди …