(ФОТО) Чудесно италијанско гратче кое настанало како измама на милениумот

Ако патот ве однесе до јужна Италија, до регионот на Пулј чиј главен град е Бари, и прашате некој од локалното население што прво да посетите – голема е шансата да ве испратат во Алберобело. Заштитен знак на овој град се таканаречените скапани куќи кои датираат од 17. век, а нивната историја е повеќе од интересна.
Исклучително бајковита архитектура, скапаните куќи во Алберобел се резултат на традиционалната камена конструкција со покриви во форма на капа, која стана широко распространета во Италија пред 500 години.

Постојат бројни верзии за тоа зошто е изграден Алберобело, но најпопуларна е онаа со која луѓето сè уште можат да се идентификуваат и денес, а таа приказна вели дека оваа населба произлегла од вековната потреба на човекот да избегне плаќање данок, пишува punkufer.hr.

Имено, кога Кралството Неапол го испратило својот човек да собира даноци, локалните власти излегле со лукава идеја – да се изгради феудална населба од варовник без врзива, што може лесно да се расклопи и повторно да се изгради кога даночните обврзници ќе заминат.
Со текот на времето, жителите на ова место добиле кралски привилегии, кои ги ослободиле од феудалните давачки, но тие го задржале стилот на градба: дебели покриви и добра изолација ги направиле нивните „станчиња“ попријатни во лето и топли во зима.

И можеби Алберобело на почетокот ќе изгледа како отворен музеј на античко време, и изненадува идејата дека некој сè уште живее таму, но овој град има дури 11.000 жители. Покрај тоа, западните туристи се многу заинтересирани за купување на овие имоти што би биле претворени во викендички.

Овој стил на градба не е непознат во светот, а слични куќи може да се најдат низ цела Европа, од Медитеранот до Германија. Сепак, тие се единствени во Алберобел затоа што и денес, толку векови подоцна, овие куќи се полни со живот и се исклучително добро зачувани, а посебно внимание добиваат од 1996. година, кога УНЕСКО ги вклучи на списокот на светско културно наследство.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

КОЛКУ ОРЕВИ, А КОЛКУ ДРУГИ ЈАТКИ ТРЕБА ДА ЈАДЕМЕ ДНЕВНО: За максимална корист!

Јатките се важен дел од здравата исхрана, заедно со свеж зеленчук и овошје. Ниту една …