(ФОТО) Потресен светот на високата мода: Манекенки обвиниле шеф на моќна агенција за силување

Поранешниот сопруг на супермоделот Линда Евангелиста е обвинет за силување на неколку модели додека водел една од најголемите светски агенции за моделинг а најмладата имала само 17. години.
Каре Отис, поранешната сопруга на славниот актер Мики Рорк, е една од двете жени кои формално поднеле кривична пријава против Џералд Мари за силување. Мари бил претседател на европскиот огранок на модели на Елит цели 25 години, според „Сандеј тајмс“ од Лондон.
Случајот бил презентиран пред јавниот обвинител во Париз, а обвинението го поднел истиот адвокат кој ги застапува и оние жени кои неодамна го обвинија Жан-Лук Брунел за силување, шеф на агенција за моделинг, а ој како што наведува „Њујорк пост“, е поврзан со злогласниот педофил Џефри Епштајн.

View this post on Instagram

In the face of Friday. ⠀ In the face of truth. ⠀ As a libra I am always seeking justice. ⠀ Its the path I walk. ⠀ And I cannot do it half assed. ⠀ I didn’t come here to do ‘mediocre’. ⠀ Or to play small. ⠀ ⠀ If ever there were a time to take up space, ⠀ play big, ⠀ be bold, ⠀ be brave, ⠀ and walk in integrity…⠀ The time is now. ⠀ ⠀ Into the arena we go, ⠀ As the warriors we are. ⠀ ⠀ We came here to do this. ⠀ We are, together, at the threshold. ⠀ ⠀ Who’s got my back? ⠀ I’ve got yours. ⠀ Who’s in? ⠀ Because its going to take each and every one of us thats awake to hold hands and jump. ⠀ ⠀ Its time to spread our wings and fly. ⠀ ⠀ Friday love ❤️ @blessings_of_liberty17 @_freedom_angels_foundation @newearth_project @robertfkennedyjr @sachastone @brinksmat @ebbapkarlsson @karisullivanfitness @addrienneamato @dawntagnew @baremamaproject @roarofjoy #freedomfighter #justice #libra #liberty #truth #together #awaken #rebelwithacause #divine #sacred #sovereign

A post shared by Carré Otis (@iamcarreotis) on

Засега, според странските медиуми, не е покрената никаква кривична постапка и обвинителот можел да одлучи да не започне целосна истрага за поднесената кривична пријава до судот, забележува британскиот весник.
Обвинетиот Мари жестоко ги негирал обвинувањата на двете жени.
„Не би било соодветно да ги коментирам наводите за започнување судска постапка против мене во овој момент, освен што сакам јасно да кажам дека категорично ги негирам“, изјавил тој за „UK tajms“
Елитната агенција претставуваше некои од најпознатитењ светски модели, вклучувајќи ги Синди Крафорд, Жизел Бундшен, Клаудија Шифер и Наоми Кембел.

Обвинителите разговараа со Лиза Бринкворт, новинарка која исто така го обвини Мари за сексуален напад додека тајно работела на приказна за Би-Би-Си во 1998. година, пишува весникот.
Поранешната манекенка Џил Дод (60) во правниот поднесок тврди дека Мари ја силувал кога имала 20. години, откако се преселила во Франција за да се приклучи на агенцијата за која започнала да работи во 1980. година.
Шведската манекенка Еба Карлсон, сега 51-годишен животен тренер што живее во Северна Каролина, вели дека била „трауматизирана“ откако Мари сексуално ја нападнал додека била во Елит во 1990. година.
Отис, сега 51 година, тврди дека Мари ја силувал додека била сама во Париз, на почетокот на нејзината кариера. Отишла во Париз да работи на кампањи за Келвин Клајн и Гес, како и на филмот со Рурк „Дива орхидеја“. ”
Отис ја навестила оваа постапка пред неколку дена на Инстаграм. Имено, таа напиша дека во текот на изминатите месеци работела вредно со неколку „храбри души за да ја достигне вистината и правдата“.

View this post on Instagram

Climbing mountains. ⠀ Maintaining perspective. ⠀ Resting in the luminous, expansive view. ⠀ Knowing all is the phenomenal display of source. ⠀ ⠀ Life can be hard. ⠀ Full of challenges. ⠀ I do my best everyday to meet what arises with as much presence and grace as I can muster. ⠀ ⠀ I have worked diligently with several brave souls over the past months to bring truth and justice forth. ⠀ It has taken courage and hand holding. ⠀ True support from a band of angels. ⠀ I Look forward to sharing this endeavor with you all soon. ⠀ ⠀ And for this moment, ⠀ I send gratitude to my sisters that have found their lion hearts, their warrior legs, and stood with me behind the scenes fighting a very dark force. ⠀ ⠀ To lighter times, ⠀ Sweeter days, ⠀ Safety and justice and the sword of truth protecting us all. ⠀ ⠀ Love ❤️ Photo @veee_lark @huehausproductions @_freedomangels2.0 @modelallianceny @brinksmat @ebbapkarlsson @helenachristensen @thekarayoung @iconicfocus @knockoutabusewest @melissawoodhealth @baremamaproject @sachastone #justice #freedom #liberty #courage #intothelight #love #truth #together #dharma #blessings

A post shared by Carré Otis (@iamcarreotis) on

„Ни требаше храброст и држење за рака“, напиша таа, заблагодарувајќи им се на, како што ги нарекува сестри, „кои ги пронајдоа своите лавовски срца, нозете на воините и застанаа со мене зад сцената, борејќи се со многу мрачна сила“.
Таа за „UK tajms“ изјавила дека одбива да молчи за „неподносливите постапки на луѓето од власта кои се чини дека можат да останат неказнети“. Особено за ова, како што изјави, како мајка на две ќерки на возраст од 12. и 13. години, таа сака да се бори и да ги изведе пред лицето на правдата.
“Сè уште имаме натрапници во индустријата и тоа мора да престане. Имам ќерки. Не сакам да растат мислејќи дека е нормално и неказнето некој сексуално да вознемирува и напаѓа некого”, рекла таа и додала:

“Сакам да им кажам на другите жртви и преживеани дека тоа ми помогна да зборувам за тоа што ми се случи. За мене беше толку важно да го најдам својот глас и трага. Тоа вклучуваше многу солзи и обработка на информации во мојата глава и прифаќање на сè што ми се случи”.
Елит моделите не го коментирале случајот. Лондонски Тајмс пишува дека Мари сега е претседател на париската агенција за моделинг наречена „Oui Management“, која коментарот на Мари за целиот случај го проследи до „Пост“, кој, да потсетиме, ги негираше сите обвинувања.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(ВИДЕО+ФОТО) Солзи радосници од Сара Мејс: „Дали е реално дека се наоѓам на WHD specials? И тоа со вистинското име на мојата земја?“

„Дали е реално дека се наоѓам на WHD specials ?!?   И тоа со вистинското …