(ФОТО) Животна приказна на Мајкл Даглас: „Болеста ми е казна за гревовите од младоста!“

„За разлика од другите деца, јас немав класично детство. Не трчав по улиците, ниту спортував. Ретко ги гледав мајка ми и тато затоа што беа на снимање нон-стоп, додека мене ме чуваа луѓе вработени во филмски компании. Сакам да кажам дека пораснав во филмски студија, каде што сите ми ласкаа затоа што татко ми во тоа време веќе беше актерска легенда“, вели Мајкл Даглас.

Синот на актерска легенда, роден е на 25. септември 1944. година во Њу Џерси како најстар син на актерката Дијана Дил и нејзиниот славен колега Кирк Даглас. Веќе како момче, тој одлучил да глуми, иако не е изненадувачки со оглед на тоа што тој практично пораснал на сцената и ссетот.

„Да се ​​има славен татко помага во многу работни места, можете полесно и лежерно да го организирате вашиот живот, но тешко е да се изградите како личност. Професионално, тоа беше најважниот момент во мојот живот”, рече Мајкл Даглас во едно интервју.

Двократниот добитник на Оскар имал несреќа на скијање во раните осумдесетти години, па по тешката повреда на ногата и бројните операции, тој не глумел цели три години затоа што бил скоро приврзан за кревет, а токму во тој период нашол утеха во алкохолот. И подоцна, тој барал излез во дрогата, што, според него, не му донесе ништо, само илузијата што всушност била „пекол“.

„Под влијание на дрога живеете во нереален свет и сè ви изгледа едноставно убаво, а всушност вие сте во пекол. Долго време не сакав да си признаам на себе дека имам проблем, а потоа еден ден сфатив дека станав лош сопруг и татко и најлош пријател“, признал тој.

Мајкл Даглас се лекувал околу 10. месеци во центар во Сиера Тусон. Таму, тој целосно се променил и сфатил дека проблемот, всушност, е во него. И денес редовно посетува психијатри, нагласувајќи дека престанал да размислува за лекови.

По 23 години брак, Мајкл и Диандра решиле да стават крај на бракот. Иако се шпекулираше дека причините се насилно однесување и прељуба, Диандра не дала такви изјави. Таа еднаш изјавила дека тој е тежок човек, полн со себе, со кого понекогаш е невозможно да се справи, а оскаровецот се согласил со тоа.
Само неколку месеци по разводот Мајкл Даглас решил повторно да се жени, овојпат со 25. години помладата колешка, Кетрин Зита Џонс, во која, како што сака да зборува, се вљубил на прв поглед кога се сретнале во Франција.

“Можам да кажам дека сега сум среќен човек и дека имам сè што ми треба. Кетрин е прекрасна сопруга и голем човек, ја сакам со целото мое срце”, открил во една пригода.

Во 2010 година беше објавено дека славниот американски актер Мајкл Даглас боледува од рак на грлото и дека ќе биде подложен на двомесечна терапија. Подоцна во интервјуа изјави дека во борбата против ракот победил со помош на хемотерапија и неговиот неизлечив оптимизам.
„Оваа болест ја доживеав како казна затоа што кога бев мал не се грижев за своето здравје, пиев и пушев многу. Тоа е еден вид казна за сите гревови на мојата младост. Кога завршив со хемотерапија, лекарите ми рекоа дека сум добро, иако јас не се чувствувам најсилно. Секој ден го конзумирам најдобриот лек на светот – насмевката на мојата сопруга која ми дава сила да се борам и да победам затоа што сакам да живеам и да уживам во придобивките на моето семејство. Имам чувство дека некако не е време да се разделиме“, рекол Мајкл Даглас пред неколку години.

Камерон Даглас, синот на Мајкл од првиот брак, како тинејџер се наоѓал во пекол на наркотиците. Тој првично бил дилер, но подоцна и самиот станал зависник од хероин.
„Мразев сè што ми се случуваше во животот поради дрога, но едноставно не можев да запрам“, искрено рекол Камерон во големо интервју за списанието „People“.


Овој период беше многу тежок за Мајкл и продуцентката Диандра, тие се чувствувале беспомошни и не знаеле како да му помогнат.
„Мислев дека ќе го изгубам“, опишал Мајкл Даглас како се чувствувал можеби во најлошиот момент од животот.
Иако медиумите постојано пишуваа дека поради прељуба, Кетрин и Мајкл Даглас ставаат крај на бракот, кој трае 20. години, познатите актери не обрнуваат многу внимание на тоа, потенцирајќи дека медиумите можат да пишуваат што сакаат.
Холивудскиот актер Мајкл Даглас неодамна помина низ огромен стрес и тага кога го загуби татко му Кирк Даглас. Меѓутоа, ако може да им се верува на пишувањата на странски медиуми, тој минува низ друга тешка фаза во животот бидејќи се разведува од холивудската убавица Кетрин Зита-Џонс.
Во март оваа година беше напишано дека Кетрин одлучила да поднесе барање за развод од Даглас, а поради смртта на неговиот татко, таа наводно не се решила на тој чекор. Сепак, социјалните мрежи ги негираат овие обвинувања.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

НЕВЕРОЈАТНО дејство на јодот: Го засилува ефектот од вакцината и го јакне имунитетот

Јодот е практично незаменлив како антибактериско и антивирусно средство Заштитата што вакцината ќе ја обезбеди …