Пробиотици и пребиотици: Која е разликата и дали тие навистина спречуваат рак и депресија?

Корисни супстанции со слични имиња и различни ефекти!
Пробиотиците и пребиотиците се доста важни теми во науката за исхрана денес. Сепак, и покрај фактот дека нивните имиња се толку слични, тие играат сосема различни улоги во нашето тело. Пробиотиците се корисни бактерии, а пребиотиците се храна за овие бактерии. Откриваме сè што треба да знаете за нив.

Што се тоа пробиотици и пребиотици?
И пребиотиците и пробиотиците се важни за здравјето на луѓето. Сепак, тие имаат различни улоги. Пробиотиците се живи бактерии кои се наоѓаат во одредена храна или додатоци. Тие можат да обезбедат многу здравствени придобивки. Пребиотиците се супстанции кои потекнуваат од јаглехидрати (претежно влакна) и кои луѓето не можат да ги варат. Но, корисни бактерии во цревата се хранат со овие влакна. Бактериите во цревата, колективно наречени цревна флора, имаат многу важни функции во телото. Земањето избалансирана количина на пробиотици и пребиотици може да помогне да се обезбеди правилна рамнотежа на овие бактерии за да се одржи здравјето на цревата.


Зошто се корисни цревни бактерии?
Добрите бактерии во вашиот дигестивен тракт помагаат да се заштитите од штетни бактерии и габи. Студија од 2013 година потврдува дека широк спектар на овие корисни бактерии можат да помогнат во функционирањето на имунитетот, да ги ублажат симптомите на депресија и да помогнат во управувањето со прекумерната тежина. Покрај тоа, некои цревни бактерии се извор на витамин К и масни киселини со краток ланец. Масните киселини со краток ланец се главниот извор на хранливи материи за клетките на дебелото црево. Тие помагаат да се создаде силна интестинална бариера што спречува формирање на штетни материи, вируси и бактерии. Тие исто така помагаат во намалување на воспалението и можат да го намалат ризикот од рак.
Како храната влијае на здравјето на цревата?
Храната што ја јадете игра важна улога во балансирањето на добрите и лошите бактерии во цревата. На пример, исхраната богата со шеќер и маснотии има негативен ефект врз цревните бактерии и може да придонесе за развој на инсулинска резистенција и други состојби. Штетни бактерии и помалку здрава цревна флора се поврзани со повисок индекс на телесна маса (БМИ). Покрај тоа, храната третирана со пестициди може да има негативни ефекти врз цревните бактерии, иако се потребни повеќе истражувања за да се потврди ова. Истражувањата исто така покажаа дека антибиотиците можат да предизвикаат неповратни промени во одредени видови бактерии, особено кога се земаат во детството и адолесценцијата. Бидејќи употребата на антибиотици е многу раширена денес, истражувачите нагласуваат дека може да предизвика здравствени проблеми кај луѓето подоцна во животот.


Која храна е пребиотик?
Пред да излезете и да купите скапи пребиотички додатоци, имајте на ум дека многу храна ги содржи природно. Пребиотиците се видови на влакна кои се наоѓаат во зеленчук, овошје и мешунки. Луѓето не можат да ги варат овие видови на влакна, но им требаат добри цревни бактерии. Храната богата со пребиотички влакна вклучува мешунки, грав, грашок, јачмен, банани, бобинки, итн. Една од работите што ги прават вашите корисни цревни бактерии со пребиотички влакна е претворање во масна киселина со краток ланец наречена бутират. Бутиратот е опширно проучен и се покажа дека е тешко за складирање без масни киселини со краток ланец.

Која храна е пробиотици?
Постојат многу пробиотички намирници кои содржат корисни бактерии, како јогурт. Квалитетниот, незасладен јогурт може да биде одличен додаток во вашата исхрана доколку сакате да балансирате корисни бактерии. Ферментираната храна е уште една одлична опција, бидејќи содржи корисни бактерии кои напредуваат во природни шеќери или влакна во храната. Примери на ферментирана храна: кисела зелка, комбуха, кефир, кисели краставички. Ако јадете ферментирана храна поради нејзините пробиотички својства, проверете дали не е пастеризирана, бидејќи оваа постапка ги убива бактериите. Некои од овие намирници исто така може да се сметаат за симбиотици бидејќи содржат и корисни бактерии и пребиотички извор на влакна со кои можат да се хранат бактериите. Некои примери на симбиотска храна се сирење, кефир и кисела зелка. Одржувањето на рамнотежата на цревните бактерии е важно за многу аспекти на здравјето. За да го направите ова, ве советуваме да јадете многу храна со пребиотици и пробиотици, бидејќи тие ќе помогнат да се постигне идеална рамнотежа помеѓу „добрите“ и „лошите“ цревни бактерии.
Разговарајте со вашиот лекар за да бидете сигурни дека правите сè како што треба.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.


Видете следно

(Рецепт) ПОТПОЛНО ПРИРОДЕН СЕДАТИВ: Пред спиење изедете ја оваа мешавина и ќе заборавите на стресот

Оние кои ги измешале овие две компоненти виделе дека тие во организмот се однесуваат како …