(ВИДЕО+ФОТО) Папагал среде натпревар слетал на глава на играчица и направил хаос

За време на фудбалски натпревар во Бразил, играчиците ги посетил неочекуван гостин. Станувало збор за црвено-син папагал ара, кој дури слетал на главата на една од играчиците за да има подобар преглед на она што се случува на теренот.
Бруна Бенитес, која игра за СЦ Интернационал, беила на средина од теренот кога видела како пердувено суштество и приоѓа од воздух.
“Погледнав во небото и го видов папагалот кој брзо се пушташе кон мене. Се свртев и помислив дека само ќе помине, но наместо тоа, тој слета на мене”, изјавила Бенитес за Глобо вести.
Натпреварот бил веднаш прекинат а вработените на стадионот упаднале на теренот за да му помогнат на папагалот да се врати на сигурно.

loading...

View this post on Instagram

Aproveitando o ocorrido de hj, eu, como mato-grossense, não poderia deixar de externar meu sentimento de profunda tristeza por tudo que vem acontecendo no pantanal. Milhares de animais estão perdendo a vida com as queimadas e se isso continuar acontecendo, cenas (raras) como esta que vcs estão vendo neste vídeo, se tornarão impossíveis de serem vistas. Sejamos conscientes! Vamos cuidar do nosso maior patrimônio que é a natureza! 📹 CBF #PantanalEmChamas #SOSPantanal #AraraCaninde #Arara #MatoGrosso #MatoGrossoDoSul #CentroOeste


A post shared by ✨Bruna Benites✨ (@brunabenites) on


Како што дознаваат медиумите, овој папагал не е ништо страшно во таа област. Нејзиното име е Пеле и живее во близина на стадионот со нејзиниот сопственик кој ги полага сите права на нејзиното издржување. На папагалите им е дозволено да летаат каде било во близина на нивниот дом, а се чини дека фудбалските натпревари најмногу ги интересираат.
„Пеле е слободна птица“, рекла Бруна Бенитес.

“Понекогаш таа нè посетува додека тренираме, но главно само гледа од страна. Сега таа решила да погледне одблизу. Ова е прв пат да слета на нечија глава и чест ми е што ме избра за тој момент”, заклучила таа.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(ВИДЕО) НЕОБИЧНА СЦЕНА – Ги загуби нервите: Ѓоковиќ му го фрли рекетот на Иванишевиќ на трибините на сред меч – но и подари еден на дете со интересен транспарент

Новак имаше потешкотии, неколку пати го менуваше рекетот, а проблем беа жиците. Новак Ѓоковиќ денес …