Ако сакате да ве следат среќа и здравје, јадете го ова овошје денес: Обичај на Крстовден што мора да го испочитувате!

Оној што е крстен со крст пости на Крстовден“
Крстовден е голем празник што Македонската православна црква и верниците го слават двапати годишно, на 18. јануари и 27. септември.
Есенскиот Крстовден е придружен со бројни обичаи и верувања, кои се почитуваат уште од античко време.Сигурно сте запознаени со изреката дека „секое село има свој обичај“, затоа обичаите поврзани со овој празник се разновидни, бидејќи секој го почитува овој голем празник на свој начин.
Најважното правило за Крстовден е секој возрасен човек да го помине овој ден во пост и молитва.
Еве еден обичај што нашиот народ го почитувал со векови:
На Крстовден, се почитува строг пост, на вода. Ова е обичај на секој вистински верник кој го почитува правилото:
„Оној што е крстен со крст пости на Крстовден“.


Крстовденскиот есен се пости со јадење само грозје и леб – цел ден.
За луѓето родени на овој ден се верува дека ја носат сенката на Светиот крст на своите слаби раменици и затоа тие се особено одговорни пред Бога за своите постапки.
Според некои народни обичаи, во некои делови на Македонија, на Крстовден, сите алишта треба да се исперат и да се исчисти куќата.Обичај е да се освети босилек на Крстовден, свето растение за кое се верува дека ја однесува негативната енергија и ја чисти кармата, па босилекот зазема важно место во домовите на многумина. Осветениот босилек се чува во домот како средство за заздравување на енергијата.
Грозјето се јаде за време на Крстовден, како симбол на слатка победа, плодност и изобилство, и се верува дека среќата и успехот ќе ве придружуваат ако денес уживате во вкусот на ова овошје.
Како и обично, важно е да ги вратите долговите или, доколку имате вработени, да ги исплатите платите. На овој начин ја чистите темната енергија од долговите и во оваа година влегувате „чисти“ и безгрижни.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Дали се држите за раце или не? Дали шетате прегрнати? Што може да открие ОДЕЊЕТО ПО УЛИЦА за вашата ВРСКА!

Има ли нешто поромантично од есенска прошетка со саканата личност? Зборувајќи за тоа, дали имате …