(ВИДЕО+ФОТО) Морбидни детали од животот на Даниела Штајнфилд после силувањето

Веста дека српската актерка Даниела Штајнфелд била силувана од моќен човек од филмската индустрија, чиј идентитет не сака да го открива, одекна како бомба. Судбината што ја снајде делумно беше опишана во документарниот филм „Излечи ме“, што беше прикажан на 27. Фестивал на европски филм во Палиќ. По се низ што помина, актерката признала низ какви проблеми минувала, се додека не кажала што навистина и се случило.
„Она што се губи кога страдате од сексуална злоупотреба останува внатре. Тие рани се невидливи, но се активни. Поради нив, ја губите вербата во себе и другите. Недовербата е една од најголемите болки затоа што, ако им верувавме на нашето општество, на нашето училиште, на нашите родители, на нашето место за вработување, дека сите тие гарантираат дека сме во безбедно опкружување и тука ви се случува нешто најбезбедно, тогаш мозокот се прашува: ‘Ако е тоа вистина, каде сум сè уште безбедна?’“, изјави актерката за весникот „Данас“.


„Кога отидов во Америка, бев во расположение – никој не треба да го знае тоа, зошто би зборувала за тоа. Тоа е моето минато, сега почнувам од нула – јас сум здрава, моето достоинство е нарушено, но можам да направам се. Никој не треба да знае дека јас сум всушност мртва внатре, дека моето достоинство е избришано. Сепак, започнаа проблемите – не можев да спијам, не можев да зборувам, не можев да јадам, почнав да добивам напади на паника. Кога бев во метрото, вревата, сите луѓе околу мене, одеднаш не можев да дишам. Во тоа време, имав страшни напади на паника, бидејќи мозокот не може лесно да се рехабилитира, а потоа сфатив дека морам да разговарам со некого. Испратив порака на СОС-телефонот за анонимна помош. Од другата страна слушнав машки глас. Почнав да зборувам за тоа што ми се случи. Ме слушаше и во еден момент почна да плаче. Тој ми рече дека работи таму 15. години и дека е многу шокиран од тоа што го слушнал. Потоа, со негово сочувство, се обидов да си дозволам да бидам повредена, да почувствувам болка. Тој и неговата сочувство беа моето огледало. Само така можев да видам колку ме боли затоа што, се разбира, ја негирав мојата болка“, објаснила таа и додала:.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

ДО КОГА СО ТОЛКУ ПОЧИНАТИ: За изминатите 24. часа во Македонија се регистрирани 404. нови случаи на Ковид 19: ЖИВОТОТ ГО ИЗГУБИЛЕ се 14. лица!

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1524 тестирања, а регистрирани …