ШОК: Ќерката и починала на раце поради работа која многу жени ја користат секој ден…

Својата ќерка ја негувала во текот на ноќта, но нејзината состојба само се влошила…
Тажна мајка на која сопствената ќерка и починала на раце, сака да ја подигне свеста за синдромот на токсичен шок, состојба поради која ја загубила својата ќерка Мади само три дена по нејзиниот 19 роденден.
Девојчето починало поради тампон што предизвикал токсичен шок.
Даун Масабни (56) од Њу Џерси, САД, изјавила дека тампонот е одговорен за смртта на нејзината ќерка, бидејќи предизвикал фатален токсичен шок.
„Таа редовно ги менуваше своите тампони. Знам дека имашеменструација, но стори се како што треба“, изјавила Масабни за The Sun.
Таа раскажала како нејзината ќерка, која била одлична студентка на моден дизајн, се вратила дома за пролетните празници.
„Го посетивме нејзиниот брат Горди, а на нејзиниот роденден,на 27. март, излеговме на ручек како секоја година. Мади се чувствуваше добро надвор, а потоа се разболе кога се врати дома“, изјавила неутешната мајка.
„Мади доби дијареја, треска и почна да повраќа. И двајцата верувавме дека станува збор за вирус, не се разликува од оној што сите ја добиваме“, додала Даун, која ја негувала својата ќерка во текот на ноќта, но нејзината состојба само се влошила.
Синдромот на токсичен шок го уништува телото
На девојката и е се полошо, а на 29. март е пронајдена во критична состојба
„Таа едвај се движеше. Ја кренав од кревет, но таа можеше да направи само неколку чекори. Таа се движеше како робот и работеше напорно. Неколку минути подоцна, ќерка ми помина надвор. Умираше. Синдром на токсичен шок го уништува телото за само неколку дена, а тоа е она што и се случи на Мади“, рекла Масабни.
Веднаш повикала брза помош и девојчето несвесно било однесено во болница.
Таа починала на рацете на нејзината мајка
„Ја држев во раце и ја молев да не ме остави и дека ја сакам. Таа почина таму, на моите раце. Беше ужасно“, се присетила мајката на најлошиот настан во нејзиниот живот.
Мади веднаш била сместена на интензивна нега, каде било откриено дека сите нејзини органи и откажале.
„Решив да ја исклучам од апаратите на 30. март. Тоа беше единствената работа што ја одржуваше во живот. Лекарите се бореа да ја спасат, но нејзината состојба не се подобри. Тоа не беше фер. Тоа беше мојата најтешка одлука во мојот живот“, рекла Даун.
Истрагата за смртта на девојката открила дека Мади во тоа време носела тампон, поради што паднала во токсичен шок.
Носењето тампон подолго од препорачаното го зголемува ризикот од токсичен шок
Овој синдром обично настанува по инфекција со стафилокока или со стрептокока. Овие бактерии, инаку, живеат нормално живеат на човечката кожа, нос и уста, но доколку навлезат подлабоко во телото, можат да ослободат токсини кои го оштетуваат ткивото и предизвикуваат слабост на органите.
Носењето тампон подолго од препорачаното го зголемува ризикот од токсичен шок.
Даун и Горди започнале кампања за подигање на свеста за опасностите од употреба на тампони за време на менструацијата.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(ФОТО) Славната тенисерка родила девојче и открила кое популарно име и го дала

Каролина Возниацки стана мајка. Поранешната данска тенисерка со нејзиниот сопруг и поранешна НБА sвезда Дејвид …