(АУДИО) ВИ ЈА ПРЕТСТАВУВАМЕ „Обични луѓе“ – хрватска песна за светски бунт

Групата Whiteheads од Ријека (Хрватска) излезе со песната „Ordinary People“ (Обични луѓе) излезе од хрватската рамка и ги охрабрува обичните луѓе ширум светот да разберат дека тие се моќ. Тие се сила што на лидерите може многу да им каже.

„Го преминавме Горње Јелење“, се пошегувал пејачот на бендот од Риека, откако песната започнала да се врти во Италија.

Обичните луѓе е бендеид и италијанско-сенегалско-хрватска соработка на кои им се придружија и Whiteheadsi на Давор Тоља (Денис и Денис) и Awa Fall, Ermanno Fabbri и Марко Тоља. Песната веќе им се допаднала на разни активисти за работнички права, но и зелени активисти и лесно патува надвор од Хрватска.


Awa Fall е една од најпознатите реге пејачки во Италија. По потекло е од Сенегал и живее во Бергамо. Ermanno Fabbri е гитарист и пејач од Милано кој имал две многу вртени песни во последните месеци, песните „Mi manca il calcio“ и „Ti aspetto sulla spiaggia“ за
кои стиховите ги напишал Иво Чепановиќ, инаку автор на текстот за „Ordinary People“.

Музиката за „Ordinary People“ ја компонираше членот на Whiteheadsi, Иван Кршеван
Комненовиќ, а аранжманот му припаѓа на Давор Тоља.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(ФОТО) ТАКА Е ВЕЌЕ НЕКОЕ ВРЕМЕ: Гејтс се крие во својата вила, во луксузното одморалиште не е сам – на колегите од голфот им признал каков му бил бракот!

Основачот на „Мајкрософт“ се повлекол во луксузната вила во голф центар во Калифорнија. Таму тој …