(Рецепти) ОДЛИЧНИ РЕШЕНИЈА – 10. ефикасни начини засекогаш да се ослободите од мравките во домот: Не ви се потребни никакви хемикалии

За некои од овие средства сигурно знаете, но за останатите ќе бидете изненадени!
1. Леплива лента
Дали војска од мравки маршира кон теглата со колачи на вашата работна маса или некоја слатка награда во вашата остава? Еве како да се ослободите од мравките користејќи само леплива лента: Направете „ров” околу објектот со тоа што ќе ја опкружувате со леплива лента или со леплива лента поставена со лепливата страна нагоре. Секогаш е добра идеја да имате семоќна леплива лента дома!
2. Креда
Друг одличен пример за тоа како да се ослободите од мравките: Чувајте ги во „заливот“ со цртање линија околу влезните точки дома. Мравките ќе бидат отфрлени од калциум карбонат во кредата, шкој е всушност составен од мелени и компресирани морски животни. Распределете ја прашината од креда околу градинарските растенија за да ги одбиете мравките и полжавите.
3. Брашно
Се прашувате како да сеослободите од мравките без опасни пестициди? Посипете линија брашно на полиците и каде што гледате дека мравките влегуваат во домот. Мравките нема да ја преминат границата, бидејќи ги одбива брашното.
4. Саксија за цвеќе и вода што врие
Ако мравките го напаѓаат дворот, саксиите можат да ви помогнат да го решите проблемот. Еве како да го убиете мравките: саксија поставете наопаку преку мравките. Истурете вода што врие низ одводната дупка и ќе ја изгори „нивната куќа“.
5. Лимон
Не ви се потребни пестициди за заштита на вашата кујна. Користете лимони: тие се помоќни отколку што мислите. Еве како да се ослободите од мравки користејќи лимон: Прво посипете сок од лимон на прагот на вратата и прозорските рамки. Потоа притиснете го сокот од лимон во дупка или пукнатини од каде мравките влегуваат.
Конечно, ставете мали парчиња кора од лимон околу надворешниот влез. Мравките ќе добијат порака дека не се добредојдени. Лимонот е исто така ефикасен против бубашваби и болви: Едноставно измешајте сок од 4 лимони (заедно со кората) со 2 литри вода и измијте ги подовите со тоа, а потоа ќе ги гледате болвите и бубашвабите како бегаат. Тие го мразат тој мирис!

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Здружението „Храбро Срце“ ја започнува кампањата за органодарителство

Како што добро знаете на 10.10.2020г. за првпат го одбележавме Европскиот ден за органодарителство. На …