Во понеделник е Рождество на Пресвета Богородица: Што не смеат да прават жените на 21. септември!

Еден од 36-те големи празници обележани со црвени букви…
Македонската православна црква на 21 септември го слави раѓањето на Пресвета Богородица, празник наречен и Мала Богородица. Овој ден е еден од 36-те големи празници во црковниот календар означен со црвени букви.
Дарот Божји на старешините Јоаким и Ана не беше само ќерка во нивните подоцнежни години, туку и Богородица – Марија е родена во Назарет во семејството на татко од племето на Давид и мајка од семејството на Арон. Според таткото, нејзиното потекло е царско, а според мајката е архиерско.
Веќе во третата година, Марија била однесена во храмот во Ерусалим а од седмата година живеела во атмосфера на богослужење, со молитва, рачни работи и читање на Светото писмо.


На 15-годишна возраст ја добила добрата вест од архангелот Гаврил дека ќе го роди Божјиот син и на четириесеттиот ден по раѓањето на Христос, го однела во храмот. Како што опишува евангелието, Марија триесет години поминала во Назарет и го придружуваше Исус на патот кон распетието.
По неговото вознесение, таа живеела уште 24. години, лекувала болни, им помагала на сиромашните и вдовиците. Според легендата, кога ја положиле во гробот, таа станала невидлива.
Ако биде ведро на Мала Богородица
Се верува дека ако за празникот биде ведро сонцето ќе ни се насмевнува и за време на есента, но и во зима.
Обичаи и верувања на Мала Богородица
Овој празник луѓето го слават со живописни обичаи, особено посветени на раѓањето. Некои семејства поминуваат неколку дена во празнично расположение и во свечено руво, иако не слават и не одат на прослава, особено во областите каде се одржуваат мали прослави.


На овој ден, жените не треба да ја чистат куќата, да перат облека и да прават други слични работи. Постои верување дека ништо не треба да се прави на Мала Богородица од работата што се прави рачно. Наводно не е добро да се започне нов бизнис на Мала Богородица, туку треба да се одложи за некои од следните неколку дена.
На Мала Богородица се одржуваат големи народни собири во повеќе манастири што го носат нејзиното име.
Во Охридско-струшкиот регион манастирот во Калишта е светилиште кое ги соединува верниците од сите возрасти, од најмало до најстаро. Верниците палејќи свеќа се молат за здравје, бериќет и среќа. Верниците најчесто по сон доаѓаат ноќта наспроти денешниот ден, и преспиваат во пештерската црквичка, со надеж дека „Пресвета Богородица“, ќе ги слушне нивните молби и ќе им помогне.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

ТАЖНО И БОЛНО – Во Македонија денеска се регистрирани 1288 нови случаи на Ковид 19: Починаа 39. лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 3349 тестирања, а регистрирани …