(ВИДЕО+ФОТО) Годинашните Еми награди ќе бидат радикално поинакви: Ѕвездите, од своите домови, ќе се појават во пижами!

Овогодинешните „Еми“ радикално ќе се разликуваат од претходните, но продуцентите дадоа се од себе да го одржат првото големо холивудско шоу за време на пандемијата

Комичарот Џими Кимел ќе биде домаќин на 72-та церемонија на доделувањето на Еми наградите во недела и ќе ја води од празниот театар во Лос Анџелес, каде мерките за движење сè уште се строго ограничени. Номинираните ќе ја следат церемонијата од своите домови.
Организаторите ги охрабруваат победниците да бидат креативни во говорите и да бидат опуштени, па затоа се поканети да бидат во пижами наместо во фустани и одела.
“Рејтингот на Еми опаѓа со години. Ако ништо друго, ова е можност малку да се размрдаат работите, да се направи наградата како никогаш порано. И дури и да се покаже како целосна катастрофа, тоа ќе биде барем интересна катастрофа. И тоа е навистина она што секој го сака во 2020 година . “, рече Либи Хил, уредник на наградите за телевизија ИндиВаир.

,,Чуварите” на ХБО имаат најмногу номинации, неверојатни 26, главно во категориите минисерии.
Грозоморната адаптација на стрипот, која се прикажува од октомври, се занимава со историски американски расизам, полициско насилство, па дури и носење маски.
Серијата ги воодушеви критичарите и публиката.
„Чуварите зборуваат за моментот во кој живееме“, вели Хил, кој предвидува многу награди за серијата.

Бидејќи серијалот „Игра на тронови“ на HBO, со рекорд по бројот на освоени Еми, заврши, битката за награди во категоријата драмски серии ќе биде многу понапната.

„Олеснување е за HBO да го има (серијалот) Наследство во вистинско време“, рече колумнистот на „Deadline“, Пит Хамонд.

Серијата за моќното семејство што раководи со медиумска империја освои Еми за својата прва сезона, а сега е номинирана за втората во 18 категории.

Ист број номинации доби и серијата на Нетфликс ,,Озарк”, мрачна приказна за перење пари на американскиот среден запад.

Серијата на Нетфликс доби рекордни 160 номинации, па компанијата се надева дека ќе освои некои од најголемите награди за прв пат.

Зад нив се крие серија за британското кралско семејство Crown и The Mandalorian, која ја продолжува Star Wars и веќе оваа недела освои пет Еми во техничките категории на Дизни +.

Главните кандидати за најдобра комедија се поранешниот победник „Неверојатната госпоѓа Мајсел“, приказна за домаќинка која станува стенд-ап комичар и „Крит Крик“, канадска серија која е во петтата сезона и досега нема номинации. Стана хит откако беше потпишан договор со Нетфликс за емитување минатата сезона.

Гласачите “знаат дека ова е последната шанса за серијата. Тоа е голема шанса”, рече Хамонд.

Повеќе од една третина од сите номинации се освоени од црни актери, а наградата за животно дело ќе ја добие Тајлер Пери.

Магнатот на афро-американската забавна индустрија е познат како поборник за поголема разновидност во Холивуд и ги плати погребните трошоци на жртвите на полициското насилство, вклучувајќи го и Џорџ Флојд.

Многу говорници на наградата се очекува да зборуваат за расизам, додека екстремно либералниот Холивуд најверојатно ќе го критикува Доналд Трамп.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(ВИДЕО+ФОТО) Солзи радосници од Сара Мејс: „Дали е реално дека се наоѓам на WHD specials? И тоа со вистинското име на мојата земја?“

„Дали е реално дека се наоѓам на WHD specials ?!?   И тоа со вистинското …