НАШИТЕ СТАРИ ДОБРО ЗНАЕЛЕ – Зошто секој човек треба да испие млеко пред спиење: Збогум депресијо, несоница и дебелеење!

Постојат 5. јаки причини што побрзо да се вратите на навиките во детството…
Млекото е одличен извор на протеини, здраво е за коските и има најмногу придобивки кога се пие пред спиење, исто како кога бевме деца!
На пример, една чаша млеко пред спиење ќе ви помогне да заспиете побрзо, да спиете мирно без да се разбудите среде ноќ, па дури и да го забрзате губењето на тежината!
Еве зошто е добро да пиете млеко пред спиење:


1. Моќта на триптофан и мелатонин
Неколку студии на луѓе и животни покажале дека пиењето млеко пред спиење поттикнува на подобар сон. Млекото содржи триптофан и мелатонин, кои помагаат полесно и побрзо да заспиете. Тирптофан игра важна улога во производството на серотонин, кој го подобрува расположението, релаксира и всушност е претходник на мелатонин, кој ги регулира биоритмите и го подготвува телото за спиење. Покрај тоа, науката покажала дека внесувањето доволно триптофан и мелатонин ја намалува анксиозноста и депресијата, што може да се влоши за време на спиењето.

2. Фантастичен извор на протеини
Ако вечерате многу пред спиење, можно е да имате проблеми со спиењето во текот на ноќта. За да спречите будење поради глад, испијте чаша млеко пред спиење.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.


Видете следно

Четири ПРИРОДНИ состојки кои ја намалуваат видливоста на ИРИТАНТНИТЕ СТРИИ

За жал, повеќето жени не можат да избегнат стрии, поради различни животни околности, и тие …