(ВИДЕО+ФОТО) Твитер објава од која им се превртел стомакот на многу луѓе: Испивањето сопствена урина како лек!

Постојат бројни форми на алтернативна медицина, но оној што е разбирлив за многумина и е многу гаден е пиење сопствена урина. Твитот за тоа деновиве предизвикало лавина коментари во Србија.
Твитер објавата од која им се превртел стомакот на многу луѓе ја покажува преписката на две жени на кои се чини дека сакаат да ја пијат својата урина. Едната дури вели дека нејзината урина има вкус на „благ овошен чај“, па дури и ја нарекува „природна вакцинација“.

Верувале или не, оваа преписка не е причина да го изгасите интернетот денес – всушност, многу луѓе ја практикуваат оваа чудна форма на „третман“. Тоа се видело и во коментарите на овој пост.

Постојат луѓе ширум светот кои јавно зборуваат за пиење урина.
Спортскиот тренер и студент Јан Шунеман (26) од Хамбург, тврди дека урината го штити од болести и дека му помогнал да се справи со депресијата. Тој вели дека пие до три литри урина секој ден, и ја мачка на кожата. Јан исто така ја поврзува урината со вакцината.
„Тоа е совршен лек за сите болести и вируси. Тоа е како вакцинирање на телото. Од тој момент, имам подобар квалитет на живот, но сè е во рамнотежата – морам да се потсетам дека сè уште живеам во ова општество. Бев некако депресивен и одвоен од себе и навистина ми помогна да нурнам подлабоко во мојата свест“, вели Јан.

А тука е и Британецот Хари Матадин, кој пие 200 мл од неговата „остарена урина дневно – која може да биде стара од неколку недели до еден месец – и која ја надополнува со свежа урина секој ден. Хари исто така ја вмасирува во кожата наутро и инсистира на тоа дека тоа е најдобриот производ против стареење. Тој вели дека се чувствува поздраво, посреќно и попаметно од кога и да било, и тврди дека пиењето стара урина ја лекувало неговата депресија.
„На овој начин, можеме да спречиме болести како што се рак, Алцхајмерова болест, деменција, срцеви заболувања и мозочен удар“, рекол тој.

Што вели науката?
Можете да претпоставите – пиењето урина сè уште не е добро за вашето здравје. Дури и да се најдете во пустината и да бидете принудени да ја задоволите жедта на тој начин, брзо ќе дојде до труење, објаснил д-р Ник Најт за „Индепендет“.
Митот за стерилна урина се чини дека е сеприсутен – но урината всушност содржи бактерии кои можат да бидат фатални за телото. Урината исто така содржи отпадни производи што се филтрираат од вашиот крвоток. Иако се нарекуваат токсини, овие отпадни производи не се многу токсични. Сепак, тие се многу концентрирани. И вашето тело се обидува да се ослободи од нив, бидејќи ако останат во телото, тие предизвикуваат штета. Пиењето урина повторно воведува концентриран отпад во вашето тело. Ова ги принудува бубрезите повторно да ги филтрираат, предизвикувајќи непотребно оптоварување.
Урината содржи концентрирани соли и минерали. Со цел да се обработи солта, на бубрезите им треба одредена количина на вода. За да компензирате за зголемениот внес на сол, ќе треба да излачите повеќе вода отколку што внесувате пиејќи урина. Ова го забрзува процесот на дехидрирање. Полскиот прирачник на американската армија им наредува и на војниците да не пијат сопствена урина во ситуација на преживување.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.


Видете следно

Нова жртва на корона: Почина актерот Љупчо Тодоровски – Упа

Со непребол колегите се простуваат од својот колега Љупчо Тодоровски – Упа кој на 65. …