Дали сте слушнале за диетата Fast 800? Го воодушевила светот и дава одлични резултати!

Нутриционист и доктор за фитнес, Мајкл Мозли, решил да открие неколку интересни детали за диетата што го маѓепса светот.
Како влијаеше коронавирусот на вас ?
Мојот син Ден првично се сомневаше дека е заразен со Ковид-19, па целото семејство беше принудено да биде во изолација неколку дена. Користевме свежа храна, а мојата сопруга излезе со идеја да направи хранливи рецепти. Тие се засноваат на медитеранската исхрана, која главно е составена од зеленчук, масна риба, ореви, маслиново масло и јогурт.

View this post on Instagram

We're big on meals, but not so much snacks. Here's what Dr Mosley has to say about it:⁠ ⁠ "A common belief is that if you spread out your food into lots of small meals this will increase your metabolic rate, keep you less hungry and help you lose weight. That’s not true. In a recent study, researchers at the Institute for Clinical and Experimental Medicine in Prague decided to test this idea by feeding two groups meals with the same number of calories but taken as either two or six meals a day. Each group ate around 1,700 calories a day. Despite eating the same number of calories the ‘two meal a day’ group lost, on average, 1.4kg more than the snackers and about 1.5inches more from around their waists. They also felt more satisfied and less hungry than those eating little and often."

A post shared by The Fast 800 (@thefast800_official) on

Пред осум години, ми беше дијагностициран дијабетес тип 2. Не бев нешто тежок и не изгледав особено дебел, но внесував многу маснотии. Отидов на специјална анализа на МРИ и открив дека имам многу маснотии што ми ги затнуваат внатрешните органи. Наместо да започнам со терапија со лекови, испробав комбинација на повремен пост и медитеранска исхрана и успешно го елиминирав дијабетесот.

Како функционира диетата Fast 800?
Диетата Fast 800 (Брзи 800) е кога јадете осумстотини калории два дена во две недели. Ефикасно комбинирање со повремен пост, односно ограничена диета според медитеранскиот принцип. Планот за диетата fast 800 е да обезбеди исхрана со здрав зеленчук и протеини и да го намали внесот на јаглени хидрати. Временското ограничената исхрана е многу едноставна. Вие осигурувате дека не внесувате калории најмалку 12. часа во секој период од 24. часа. Меѓутоа, ако 800 калории на ден не ви се доволни, преминете на диета 5:2.

Во кој луксуз уживате?
„Сакам добар бисквит, иако навистина се обидувам да избегнувам храна со висок процент на шеќер. Ако не вежбате, сите вишоци калории ќе се таложат како маснотии“.

Кој е вашиот омилен пијалок?
„Пијам само црвено вино и го следам образецот 5:2, со таа разлика што пијам неколку дена секоја недела“.

Кој е вашиот вообичаен неделен режим на вежбање?
„Јас вежбам дома со висок интензитет и го користам велосипедот за вежбање. Главната работа е да ја направите вежбата кратка, максимум 30. секунди на степер или трчање, но доволно напорна за да го забрза срцевиот ритам“.
Дали имате совет за Ковид -19?
„Нашата најдобра одбрана од вирусот е активен имунолошки состав. Еден од начините е да ги зајакнете вашите микроби кои живеат во цревата со спроведување на медитеранска исхрана“.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.


Видете следно

(ФОТО) На Лотарија освоил скапоцен автомобил но не може да дојде до него

ПОБЕДНИКОТ на главната награда на Лотарија не е задоволен. Уште во декември, Денис Калер ја …