(ВИДЕО) УЕФА – Деца со потешкотии во развојот ја дизајнирале топката за финале на Суперкупот на Европа

Европската куќа на фудбалот најавува дека изгледот на топката ќе биде откриен пред натпреварот што ќе се игра во Будимпешта
Баерн и Севилја ќе се борат за трофејот во Суперкупот на Европа на 24. септември, а натпреварот ќе се игра со специјално дизајнирана топка.
Фондацијата на УЕФА ги избра цртежите на 18. деца со попреченост и тие ќе го најдат своето место на специјално дизајнирана топка за финалниот натпревар.

Европската куќа на фудбалот најавува дека изгледот на топката ќе биде откриен пред натпреварот што ќе се игра во Будимпешта.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

УШТЕ 30. СЕМЕЈСТВА ВО ЖАЛОСТ – Во Македонија денеска се регистрирани 1160 нови случаи на Ковид 19: Починати се 30 лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2864 тестирања, а регистрирани …