(ВИДЕО) На ТикТок се шири генијален трик кој гарантира експресно чистење на душеците и теписите

Теписите и душеците се некои од најчесто користените предмети. Затоа, не е изненадување што е можно, дури и ако изгледаат чисти, со текот на времето да почнат да имаат непријатен мирис. За жал, нивното чистење не е лесно. Не е можно да ги ставите во машината за перење и со тоа да се ослободите од нечистотијата.
Но, една жена објавила видео на TikTok во кое објаснила како да направите едноставна паста со работи што веројатно веќе ги имате дома. Тоа е сода бикарбона и есенцијално масло. Според неа, сè што треба да направите е да ставите една чаша сода бикарбона и десет до петнаесет капки од вашето омилено есенцијално масло во сад со капак.

@gia_gabrielle##DIY ##clean ##hack ##cleaninghacks ##home ##fyi ##fy ##fyp ##allnatural

♬ original sound – gia_gabrielle

Затворете го садот и добро тресете 30 секунди. Посипете ја смесата на душек или тепих, добро втријте и оставете ја да делува еден или два часа. Потоа соберете ги остатоците со правосмукалка.
Покрај чистењето, оваа мешавина помага и во елиминирање на алергените и честичките прашина. Повторувајте ја постапката на секои шест месеци за да спречите повторно појавување на непријатни мириси.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(ФОТО) На Бред Пит му бил потребен развод за да ја разбере љубовта:„Откако ја изгубив жената што ја сакав, сфатив…“

„Очигледно не сум експерт за врски. Инаку би направил сè на многу поинаков начин … …