(ВИДЕО+ФОТО) Творецот на „Чернобил“ подготвува нова серија: Може да биде феноменална!

СЕДУМ години по почетокот на снимањето на филмот според видео играта The Last of Us, многу нешта се смениле. Освен што идејата за филмот пропаднала, се појавила далеку поинтересна опција за снимање на серијата под наслов PlayStation за која многумина сметаат дека е најдобрата напишана игра во историјата на гејмерската индустрија.
И како што работите изгледаат во моментот, тимот собран околу серијата изгледа повеќе од ветувачки, но и застрашувачки актуелен.
Патем, заплетот е поставен во 2033. година, 20. години откако населението беше десеткувано од смртоносна пандемија што претвори голем дел од населението во дивјачки орди во вечна потрага по жртви. Накусо, уште една приказна за зомбите кои се нарекуваат „заразени“.
Сепак, приказната видена премногу пати е лесна за џвакање благодарение на извонредно напишаните херои, закоравениот стар шверцер Џоел Милер и тинејџерката Ели кои патуваат низ уништената Америка во потрага по тим на лекари и научници кои веруваат дека девојчето крие лек за смртоносната болест.
На пат, тие наидоа на класични пречки што сме навикнати да ги гледаме во вакви филмови и серии, но креаторот на играта, Нил Друкман, успеал да раскаже приказна преку две успешни продолженија кои на многу начини ги надминуваат не само игрите, туку и повеќето филмови, серии и книги од што црпи инспирација.
Првата сезона на серијалот треба да ја следи заплетот на првиот дел, но исто така да ја прошири со исфрлени елементи од игрите, прекуел The Last of Us: Left Behind (додаток на играта што се врти околу Ели и нејзиниот живот пред да се сретне со Џоел), но исто така го открива тоа што се одвива пет години подоцна.


Еден од креаторите на серијата, Крег Мазин (за кој ќе зборуваме малку подоцна), открил во интервју за поткастот на Би-Би-Си, Must Watch: „Во еден момент, Нил ми раскажа за работи за кои разговарале додека работеа на првата игра и не успеаја да ги вметнат. Кога ми рече за што станува збор, вилицата ми падна. Јас само му реков дека тоа сигурно го вметнуваме и дека мора да ја снимиме“.
Бидејќи играта има армија страствени обожаватели кои стравуваат од потенцијални промени, Мазин претпазливо додал: „Промените на кои работиме се тука да ги пополнат празнините и да ги прошират, а не да го променат или поништат веќе постоечкото. Нема да има епизода каде Џоел и Ели се борат против банда на мотоцикли. Нема да ги правиме тие епизодни глупости. Работите што се нови ја прошируваат приказната и се поврзани со оригиналот, па мислам дека ќе бидат ценети од обожавателите на играта и од оние кои само ќе ја гледаат серијата”.

Кој работи на серијата
Во серијата првенствено ќе учествуваат луѓе кои ја работеле и играта, а тука станува збор за креаторот и сценарист Нил Друкман, додека еден од продуцентите е Еван Велс, извршен директор на Naughty Dog, компанијата која стои зад играта.
Саундтракот на серијата ќе го обезбеди Густаво Сантаолала, композитор и добитник на Оскар, кој се грижеше за музиката во двете игри.


Крег Мазин е еден од креаторите и сценаристите, и многумина првенствено ќе го познаваат како творец на извонредната серија „Чернобил“ на ХБО во која соработувал со режисерот Јохан Ренко кој ќе режира неколку епизоди. Неговиот опус ги вклучува и Bates Motel, The Walking Dead и Breaking Bad.
Sony Pictures Entertainment (Breaking Bad, The Boys, Seinfeld) ќе ги здружат силите со PlayStation Productions, компанијата за која ова е прва серија што ја произведува, иако работи и на филм базиран на друга игра на Naughty Dog – Uncharted. Во филмот ќе играат Том Холанд, Марк Волберг и Антонио Бандерас, додека режисерот на одличната „Зомбиленд“, Рубен Флејшер ќе го режира. Се на се, ова се амбициозни проекти.
Кој ќе глуми во серијата?
Иако сè уште ништо не е објавено, се појави едно име, а тоа е sвездата од серијата „Игра на тронови“, Мејси Вилијамс. Актерката му пришла лично на Друкман пред пет години, велејќи му дека улогата на Ели е создадена за неа. Дали ќе има нешто од тоа или не, ќе покаже времето .
Со имињата на актерите и актерките, кои би можеле да се појават во улогите на Џоел и Ели, се калкулирало,но според желбите на обожавателите се спомнауваат сите од Хју Џекман, oЏош Бролин до Елен Пејџ и Кејтлин Девер.
Некои дури шпекулираат дека Џоел би можел да го игра fЏефри Пирс, кој му го позајмил гласот на братот на Џоел, Томи, во филмот „Последниот од нас“.


Она за што можеме да бидеме сигурни е дека Елен Пејџ нема да се појави во улогата на Ели затоа што, освен разликата во возраста, постои далеку поголем проблем. Имено, кога за прв пат се појавил трејлерот за The Last of Us, многумина забележале дека Ели неодоливо личи на Елен, но на актерката не и се допаѓаше: „Претпоставувам дека треба да ми се додворуваат што ми го украдоа изгледот, но јас веќе глумам во видео играта Beyond: Two Souls, така што воопшто не го ценам тоа“. По нејзината реакција, авторите го сменија изгледот на ликот, но сличноста сепак остана.
Кога ќе се појави на малите екрани?
Еден од големите проблеми беше предизвикан од пандемијата, но и покрај тоа, Мазин рече дека тој и Друкман во моментов го пишуваат сценариото.
Со други зборови, крајот на 2021 година е најоптимистичкото предвидување, но имајќи го во предвид перфекционизмот на Дракман, поради кој вториот дел од играта се чекал седум години, многу е поверојатно да се зборува за крајот на 2022 година.
Едно од имињата што може да се појави во одјавната шпица е Ешли Џонсон, актерката која и го позајмила гласот на Ели во претставата, но ние сме прилично сигурни дека таа нема да ја добие истата улога во серијата. Некои претпоставуваат дека таа би можела да игра еден од лекарите што ги бараат Џоел и Ели.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(ВИДЕО+ФОТО) Елена Pиcтecка во „Бекстејџ“: „Најважно е дека дете не се прави со било кој!“

Македонската пејачка Елена Ристеска музичка кариера ја стави во втор план, а неодамна почна сопствен …